Kult hvg.hu 2019. június. 19. 10:44

A három csernobili hős búvár valójában nem halt meg az akció után, az egyik most adott interjút

Nem önként jelentkeztek a feladatra, hanem végrehajtották az utasítást.

A Csernobil című amerikai minisorozatban három hős búvár lement a reaktorhoz a radioaktív, szennyezett vízzel elárasztott folyosókon, hogy megelőzzenek egy újabb robbanást: ők voltak azok, akik leeresztették a víztározót. Sokáig tartotta magát a legenda, hogy a három férfi -  Valerij Bezpalov, Alekszej Ananenko és Borisz Baranov - önként vállalkoztak a feladatra, annak tudatában, hogy szinte azonnali halál várja őket.

A Csernobil című amerikai minisorozatban is feldolgozták annak a három hős búvárnak a történetét, akik lementek a reaktorhoz a radioaktív, szennyezett vízzel elárasztott folyosókon, hogy leeresszék a víztározót, és megelőzzenek egy újabb robbanást.

Sokáig tartotta magát a legenda, hogy a három férfi – Valerij Bezpalov, Alekszej Ananenko és Borisz Baranov – önként vállalkoztak a feladatra, annak tudatában, hogy szinte azonnali halál várja őket.

Az akció sikeres volt, de valójában mindhárom férfi túlélte a küldetést. Az AFP most kijevi otthonában látogatta meg Ananenkót, aki állítja:

egyáltalán nem hajtott végre hőstettet, csupán a munkáját végezte.

"Sosem éreztem hősnek magam. Végeztem a munkámat" – mondta az 59 éves, korábban mérnökként dolgozó férfi. Bár a minisorozatban tájékoztatták a dolgozókat a közvetlen veszélyről, és arról, hogy mi forog kockán, ha lemennek, a valóságban fogalmuk sem volt róla. Ananenko azt mondta, "odaküldték, hát ment", hogy végrehajtsa az utasítást.

Bár féltek a második robbanástól, a radioaktivitás mértéke még nem volt egyértelmű. "Nem féltem" – mondta a férfi, aki hozzátette: a sorozattal ellentétben nem vittek magukkal oxigénpalackot.

Gyorsabban haladtunk, mint ők. Hogy miért? Mert ha lassan mentél, sokkal nagyobb mértékű sugárzás ért.

A férfi két sugárzásmérőt is vitt magával, de nem emlékszik rá, hogy pontosan mekkora dózis érte. A küldetésben szintén részt vevő Baranov 2005-ben halt meg, a harmadik férfi, Bezpalov pedig még mindig életben van, ugyanabban a kerületben él, mint Ananenko.

Ananenko nem szenvedett komoly sérüléseket a misszió után, és egészen 2017-ig dolgozott a nukleáris iparban. Azért vonult nyugdíjba két évvel ezelőtt, mert volt egy komoly autóbalesete, és egy hónapra kómába került, amely hatással volt a memóriájára is – teszi hozzá a lap.