Kult Hamvay Péter 2019. március. 26. 18:53

Leváltják a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatóját

Hamvay Péter
Szerzőnk Hamvay Péter

Népessy Noémit javasolja a Tarlós István főpolgármester a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) főigazgatójának. Legalábbis ez derül ki a lapunk birtokába jutott előterjesztésből, amiről a Fővárosi Közgyűlés – a jelölt kérésére – zárt ülésen fog szavazni várhatóan szerdán.

Népessy Noémi, az Óbudai Múzeum igazgatójának pályázatát támogatta a bíráló bizottság a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) főigazgatói pályázatán. A BTM-hez tartozik a Vár-, a Kiscelli és az Aquincumi Múzeum, illetve a Budapest Galéria. 

A főigazgatói pályázaton Népessy mellett az eddigi igazgató, Farbaky Péter indult, a 11 tagú bíráló bizottságból heten azonban Népessy Noémire szavaztak, így a Fővárosi Közgyűlés előtt álló előterjesztés az ő kinevezését javasolja, ezt minden bizonnyal meg is szavazzák.

A fővárosi vezetés az előző igazgatót, a neves művészettörténészt, Farbaky Pétert semmiképp sem akarta ismét főigazgatónak, ezért még a határidőt is meghosszabbították. Nem tudni, miért nem támogatták a poszton maradását, hiszen mandátuma alatt növekedett a látogatószám, és volt néhány érdekes időszaki kiállítás is, mint például a Moszkva tér történetét feldolgozó. Farbaky ráadásul ügyesen lavírozott a kormány és a főváros szorításában, így politikai kifogás sem merülhetett fel vele szemben. 

A hosszú főigazgatói casting során legalább öt-hat név merült fel, végül az Óbudai Múzeum igazgatóját találták meg a szerepre. Népessy Noéminak nem lesz könnyű dolga, mert az  önkormányzat épp most adja el a Bálnát, így a BTM elveszíti a Budapest Galéria ott található korszerű, 800 négyzetméteres kiállítóterét, amit a Klotild-palota privatizációja következtében elveszített Kossuth Lajos utcai galéria helyett kapott.

Népessyre az Óbudai Múzeum muzeológusaként figyelt fel Bús Balázs polgármester, így lett az önkormányzat kulturális referense. 2008-ban már szakmai igazgatóként került vissza a múzeumba, ahol négy évvel később igazgató lett. Nagy szerepe volt abban, hogy Óbuda átvette a kerületben lévő, gazdátlanná vált textilipari gyűjteményt, és korszerű múzeumot hozott létre, amiért több szakmai díjat is kapott. Ugyanakkor a két múzeumba 2017-ben összesen 1500-an váltottak jegyet, és összesen sem volt tízezer látogatójuk.

A HVG birtokába jutott pályázatában Népessy azt írta, a BTM-ben látszólag "megállt az idő", stratégiát, korszerű marketinget, dinamizmust ígért, igaz, konkrétumok nélkül.