A világ nagy táncművészeit követve a Brooklyn Academy of Music színpadán játssza a magyar társulat egyik darabját.
Először lép fel magyar társulat a New York-i Brooklyn Academy of Music színpadán: a Recirquel Újcirkusz Társulat Non Solus című produkcióját február közepén három előadáson láthatja a legnagyobb Broadwayn kívüli művészszínház közönsége. A BAM a progresszív művészeti alkotások fellegvárának számít: „Mintha az ember az olimpián kezdene versenyezni, azokkal, akikre gyerekként felnézett” – mondta el ezzel kapcsolatban Vági Bence, a társulat vezetője egy sajtóbeszélgetésen, utalva arra, hogy a BAM 1700 fős nagytermének színpadán a Recirquel előtt olyan művészek léptek fel, mint Pina Bausch vagy Mihail Barisnyikov.
A hetedik évében járó Recirquel – amely az elmúlt két évben a világ legnagyobb művészeti fesztiválján, az edinburgh-i Fringe-en is fellépett – először 2015-ben bemutatott produkciója kétszemélyes darab, amely a tánc és a cirkusz elemeit ötvözi. A Non Solus magja a társulat egy korábbi produkciójának, a Meztelen bohócnak a zárójelenete, „keletkezéstörténet és egyben a test és lélek játéka, amelyben a játék maga az élet” – mondta erről Vági.
A két szereplő egyike – Zsíros Gábor – táncosként, Illés Renátó pedig artistaként sajátította el a másik művészetét. „A cél az volt, hogy ne derüljön ki, ki az artista közülünk és ki a táncos” – mesélte a próbafolyamatról Illés Renátó.
Vági Bence úgy látja, a cirkusznak és a táncnak ez az új ötvözete a Recirquel jellegzetességévé is vált – „nem is mi, hanem egyre több kritikus fogalmazta meg ezt velünk kapcsolatban”, és nevezte el „cirque danse”-nak ezt a stílust. A társulat alapítója – ahogy erről korábban a hvg.hu-nak is beszélt – úgy tartja, igazából nem lehet szétválasztani a hagyományos és az új cirkuszt. „Bármelyik darabunk valahol hagyományos” – mondta el, felidézve, hogy a Non Solusban a művészeket a színpadon körülvevő tükrök ugyanazt a 360 fokos látványt nyújtják, mint a cirkuszi sátorban.
Az artista is fél, ha elengedi a kötelet
Február elején mutatják be a mozik a Recirquelről szóló filmet. A ma már világszerte ismert magyar cirkuszi társulat vezetőjét, Vági Bencét a Mi ez a cirkuszról? és arról is kérdeztük, miben különböznek ők a műfaj klasszikusától, a Cirque du Soleiltől.
Amikor arról kérdeztük, hogy a jövőben a hagyományosabb, a cirkuszhoz közel álló produkciókra készülnek, vagy inkább a Non Solushoz, vagy az Edinburgh-ban bemutatott My Landhez hasonló darabok várhatók, annyit válaszolt: igyekeznek az új darabokra, az új stílusirányzatra koncentrálni, Magyarországon pedig szeretnék közelebb vinni a cirkuszművészetet a táncszínházi szakmához – akár nemzetközi szinten. Ugyanakkor egyre több a megkeresés hagyományosabb produkcióikra is: a világ legnagyobb cirkusza, a német Circus Krone új show-jának összeállításában is részt vett a társulat.