Kult hvg.hu 2018. augusztus. 30. 16:51

Meghalt a "szovjet Sinatra", Joszif Kobzon

Kobzon politikailag is aktív volt, és a Szovjetunió, majd Oroszország egyik legismertebb énekese.

80 éves korában meghalt a "szovjet Sinatrának" is nevezett Joszif Kobzon, ismert táncdalénekes – írja a Russia Today. A TASZSZ orosz hírügynékségnek Kobzon asszisztense megerősítette a halálhírt. Az énekes, aki egyben a Duma kulturális bizottságának elnökhelyettese is volt, évek óta rákkal küzdött.

Joszif Kobzon 1937-ben született az ukrajnai Csaszov Jar városában egy zsidó családba, és már gyerekként több énekversenyt is megnyert, így fellépett Sztálin, majd később Hruscsov és más szovjet vezetők előtt is. Bár eredetileg geológiát és bányászatot tanult, később Moszkvában tanult énekelni az akadémián, első lemezét 1962-ben vette fel.

Brezsnyev idején, a hatvanas évektől a Szovjetunió egyik legismertebb énekese lett, 1980-ban megkapta a Szovjetunió Népi Művésze díjat is. Hírnevéhez nagyban hozzájárult, hogy A tavasz 17 pillanata című szovjet kémsorozat több betétdalát is ő énekelte.

1983-ban kizárták a Szovjet Kommunista Pártból, miután zsidó dalokat is előadott egy nemzetközi koncerten, ahol az arab delegáció ezért kivonult a teremből. Egy évvel később azonban helyreállt a híreneve, és megkapta a Szovjetunió Állami Díját is.

Többször előadott katasztrófasújtott övezetekben is, így például két hónappal a csernobili atomkatasztrófa után a helyszínen a mentőalakulatoknak. Számos alkalommal lépett fel a Szovjetunió képviseletében külföldön, Magyarországon is többször járt. Itt például Kovács József Jöjj vissza hozzám című számát énekli magyarul 1967-ben.

A rendszerváltás után többször is indult képviselőválasztáson, és nagy többséggel nyert is a Putyin-párti, az országot jelenleg vezető Egységes Oroszország színeiben.

A Guinness-rekordok könyvébe is bekerült, mint a legtöbbször kitüntetett orosz művész.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.