Kult hvg.hu 2018. augusztus. 08. 19:25

A világ észrevette Orbánék kultúrharcát, és egyre izgatottabban figyel

A Frida Kahlo-kiállítást is megtalálta magának a Magyar Idők, ez már a Reutersnek is sok volt.

Még júliusban szállt bele páros lábbal a Magyar Idők a Kassák Múzeum tárlatába és a Nemzeti Galéria Frida Kahlo-kiállításába. Kassák Lajos és Frida Kahlo bűne a szerző szemében az, hogy kommunista világnézetűek. Innen pedig nem számított sem teljesítmény, sem tehetség, a kultúrharc szellemében a kormánypárti napilap újságírója már látja a bizonyítékot: Magyarországon állami pénzből népszerűsítik a kommunizmust.

Ez a szemében felülírja azt, hogy Kahlo a huszadik századi festészet egyik kitüntetett alakja, akinek női-emberi önazonossága a személyét is kulturális ikonná emelte. Erről szólt egyébként az a cikkünk is, amit annak alkalmából írtunk, hogy most először sikerült elhozni a világhírű festő képeit Magyarországra – és amiből a Magyar Idők szerzője az állításai alátámasztására kedve szerint kiragadott részeket idéz.

Írása üzenetét azonban a jelek szerint a Reutersnél is pontosan megértették: a hírügynökség szerdán írt arról, hogy a Frida Kahlo-kiállítás kritikája egy szélesebb körű kultúrpolitikai vita része, ami nem független Orbán Viktor harmadik parlamenti választási győzelmétől. Ennek alátámasztására a Kahlo-tárlat mellett a Reuters felidézi a Billy Elliot-botrányt is, amikor a Magyar Idők vendégírója azzal vádolta a musicalt, hogy homoszexuális propaganda.

A hírügynökség kitér Orbán tusványosi beszédének vonatkozó részére is, amelyben a miniszterelnök egy új korszak eljöveteléről beszélt – amiben új szellemi és kulturális megközelítés kell. Ennek apropóján felidézi az Orbán-kormányok térfoglalását 2010 óta: átírták az Alkotmányt, átvették az állami médiát, a kormányközeli üzletemberek birodalmakat építettek, a 2018-as választást pedig bevándorlásellenes, illetve a nemzeti büszkeségre és erős Magyarországra fókuszáló kampánnyal nyerték meg.

A Reuters végül Fricz Tamás kormánypárti politológust idézi, aki szerint nem cél a liberális kultúra megsemmisítése, a kormánynak viszont jogában áll, hogy határozottan és tudatosan támogassa a konzervatív gondolkodást és művészeket.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.