Kult hvg.hu 2018. január. 08. 14:25

Iránban betiltják az általános iskolai angoloktatást

Így kívánják útját állni a "nyugati kulturális inváziónak".

Az állami Felsőoktatási Tanács vezetője, Mehdi Navid-Adham azt mondta szombat este az iráni állami televízióban, hogy a tantervi angoloktatás mind az állami, mind a nem állami fenntartású általános iskolákban szemben áll a törvényekkel és a szabályozásokkal.

Ez azért van, idézi a vezetőt a New York Times, mert Iránban az alapfokú oktatás feladata, hogy megalapozza az iráni kultúrával kapcsolatos ismereteket.

Iránban többnyire középiskolákban kezdődik az angol nyelv oktatása, 12-14 éves kor körül, ám vannak általános iskolák is, ahol jelenleg folyik angoloktatás, s számos általános iskolás részesül magán nyelvoktatásban, vagy jár olyan alapfokú oktatási intézménybe, ahol zajlik angolnyelvoktatás.

A tojásdrágulástól a rendszerellenes jelszavakig - megrengetheti-e a tüntetéshullám Iránt?

A „pajzs és kard", vagyis az iráni teokráciát védelmező katonai elitegység bevetése kellett ahhoz, hogy megfékezzék az egy hete tartó erőszakos megmozdulásokat. A tiltakozások spontán futótűzként terjedtek, ezért a folytatás is kiszámíthatatlan.

Ali Khameini ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője egy 2016-os beszédében már kikelt az alapfokú angoloktatás ellen. Beszédében azt mondta, hogy nincs ellene az idegennyelv-oktatásnak, de hozzátette, hogy ezzel idegen kultúrát terjesztenek az országban, gyermekek, fiatalok és fiatal felnőttek között.

Bár a döntés indoklásában nem szerepel utalás az elmúlt időszak rendszerellenes tüntetéseire, azt azért érdemes megjegyezni, hogy Khameini korábban kifejezte, "külső ellenséget" lát a megmozdulássorozat mögött.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.