Kult MTI 2017. december. 20. 13:10

Nemzeti kinccsé nyilvánították Sade márki pornóregényét

Nem lehet külföldi vásárlónak eladni a perverziók teljes palettáját felvonultató regényt.

Leállították Sade márki Szodoma százhúsz napja című pornográf regényének árverését, mert a francia kulturális tárca időközben nemzeti kinccsé nyilvánította.

Sade gróf 1785-ben írta Szodoma százhúsz napja című regényét egy több mint tíz méter hosszú pergamentekercsre, miközben börtönbüntetését töltötte a Bastille-ban. A nemi perverziókat módszeres alapossággal bemutató írást szerdán bocsátották volna árverésre.

A francia kulturális minisztérium azonban a héten nemzeti kincsnek nyilvánította Sade márki kéziratát és a szürrealizmus teoretikusaként számon tartott André Breton író, esztéta négy munkáját. A műveket a rendelkezés következtében nem lehet külföldi vásárlónak eladni.

Sade márki könyve iránt amerikai és európai vásárlók is érdeklődtek – közölte a párizsi székhelyű Aguttes árverési ház.

A francia államnak 30 hónap áll rendelkezésére, hogy közadakozásból, magánadományokból előteremtse az árverésről kivont tételek árát, és ha ez nem sikerül, azokat ismét árverésre bocsáthatják.

A márki, aki a francia forradalom kitörésekor, 1789-ben kiszabadult a Bastille-ból, cellájában hagyta a regényt, amelyet csak később találtak meg és publikáltak. A kézirat az előzetes becslések szerint 4-6 millió eurót ér.

A regény cselekménye egy elzárt világban játszódik, ahol a hatalom négy kényúr kezében van. Az írás az összes létező nemi perverziót felvonultatja.

Breton négy írását, a szürrealista művészeti mozgalom alapvetéseit az árverés előtt 5,5 millió euróra becsülték.

Sade márki regénye és Breton művei az Aristophil-csoport körülbelül 130 ezer darabos gyűjteményéből kerültek volna árverésre. Az 1990-ben alapított csoport 2015-ben csődbement, alapítóját, Gerard Lheritier-t csalásért vették őrizetbe, és vizsgálat indult ellene.

A hatalmas gyűjteményt, amelyben egyebek mellett Dumas A három testőr című regényének eredeti kézirata is megtalálható, árveréseken próbálják meg értékesíteni, hogy a befektetőket kártalanítsák.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.