Kult Bicsérdi Ádám-Németh Róbert 2017. december. 09. 09:15

Bëlga: "Jó reggelt, Gagyisztán!" (videó)

Csumpa címmel Mikulás napján jelent meg a magyar zenei porondon sok-sok év fennállás után is önálló színnek számító Bëlga új nagylemeze. Zenéről, politikáról, a jelenről és a jövőről, robotokról és vezető nélküli kocsikról, végül, de nem utolsósorban a (szerintünk) Andy Warhol-inspirálta lemezborítóról beszéltünk.

"Optimistának tartom magam, és az ismerőseim is annak tartanak, és akkor sem volt ez másképp. Bírtam, hogy jön valami lazaság, lesz végre az ABC-ben Mars csoki, és hasonlók. Mik történtek azóta? Nehéz lenne leírni, talán majd egy másik dalban", mondja Tokyo, amikor arról kérdezzük a Belga tagjait - mert, hogy a lemezen van egy Rendszerváltás 1989 című dal -, hogy ők hogyan képzelték akkor a változásokat, és, mit gondolnak most.

Bauxit szerint "mindenki optimista volt". "Mondjuk akkor kölykök voltunk, az úgy egészen más. De éreztünk a szülők örömét. A rendszerváltás szerintem egy folyamat, részben lezajlott, megváltozott jogilag, gazdaságilag, és így tovább egy csomó minden, részben még mindig zajlik és lehet, hogy valami sosem fog megváltozni", mondja, "A mindenféle formát öltő nosztalgia, meg retró mánia jól mutatja, hogy a néplélek nem vált olyan könnyen rendszert, mint a gazdaság". Még5 azt meséli, hogy néha csalódott volt, hogy lehetett volna jobban kijönni ebből, aztán rájött, hogy igazából nem lehetett volna.



Ami a lemezt illeti, ha kívülről nézzük nem lehet nem a Warhol-féle Campbell leveseskonzervre gondolni. Na, de mit gondol a költő? Tokyo tamáskodik: "Azt idézi? Érdekes észrevétel. Mi a tervezést egy üres papíron kezdtük. A véletlen lehet a hasonlóság oka". Bauxit szerint náluk az idézőjelnek van inkább jelentősége, mint az idézetnek. Még5 szerint lehet valami a hasonlóságban: "Igen, most, hogy jobban megnézem, tényleg nagyon hasonlít"

Belül pedig, nem meglepő, sőt, mondhatni, a megszokott módon, sok zenei megközelítésből áll össze a Belga-univerzum. A zenefelelős Titusznak a Kisarc, meg a Gagyi, Tokyónak az Osztás és a Gagyi a liblingje. "Az Osztás nekem is nagyon bejön, de a Cica, és a Sö-sszö is. A legérdekesebb azonban az, hogy szerintem ez a sokféle zene valahogy mégis megfér egy lemezen úgy, hogy koherens marad az egész", mondja Bauxit.

A lemezen van egy dal, a Robotautó, ami nem a múlt és nem is a jelen, hanem a jövő körül fut egy kört: "Nehezen hiszek a humanoid robotok eljövetelében", mondja Bauxit, "A robotok remekül hajtanak végre részfeladatokat, de bonyolultabb szitukban nem bíznék bennük. A robotautó nem csak egy funkcionális robot, mesterséges intelligenciával bír, érzékel, következtet és döntéseket hoz, mindezt valós időben, végtelen különböző szituációban. Szerintem még nagyon messze van az MI az emberi döntéshozó mechanizmus hatékonyságától. Szóval szerintem túlzott az optimizmus: ha lenyom minket sakkban a robot, csak elvezet már egy autót".

Végül, de nem utolsó sorban, itt a lemez Pia című dalához készített klip, melyet Olasz Renátó rendezett.

"Szerencsés véletlenek sorozata volt: szerettünk volna egy kisebb, minimál klipet, helyszín volt hozzá, az Őrház, jött egy infó, hogy esetleg elhozhatunk egy helyről jelmezeket, aki pedig ebben segített, ajánlotta Renátót - valahogy innen indult az egész. Renátó pedig lelkes volt, beleadott apait-anyait és remek munkát tett le", meséli Bauxit. "Volt egy koncepció a fejünkben, majd leültünk Renátóval, és egyszer csak egy nyúlvilágban találtuk magunkat", zárja rövidre Marvin.

Itt a teljes Csumpa album:


Címkék
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.