New Yorktól Los Angeles-ig számos amerikai mozi műsorra tűzte Török Ferenc sokszorosan díjnyertes történelmi filmjét, az 1945-öt. A mozibemutató kapcsán nagy presztízsű újságokban jelentek meg méltató kritikák.
Ben Kenigsberg, a New York Times írója szerint „az 1945 szikár, szuggesztív film, melyet pazar, kontrasztos fekete-fehérben vettek fel (...) A film lassan felfedi, ahogy a falu felszíni civilizált világa árulásra épül, és a sötét háttérben jól kirajzolódnak a rejtőzködő konspirátorok. Magával ragadó, finoman megalkotott film...”
A Los Angeles Times neves kritikusa „letisztult, erőteljes, meggyőződéssel és szakmai virtuozitással készült” alkotásként ír a filmről, a Film Journal International pedig „delejező, rendkívüli, háború utáni drámaként”, ami kötelező látnivaló. A Wolf Entertainment Guide szerzője szerint az 1945 az év legjobb filmjeinek egyike.
Szántó T. Gábor novellájának filmadaptációja 1945 augusztusának egyetlen napján játszódik, témája a második világháború utáni újrakezdés a vidéki Magyarországon. A görög tragédiákat idéző, mindössze néhány óra leforgása alatt játszódó dráma helyszíne egy felbolydult kelet-magyarországi falu, ahol ezen a napon mindenki a jegyző fiának az esküvőjére készül.
Török Ferenc rendezése januári debütálása óta világszerte kiemelkedő siker a nemzetközi filmfesztiválokon. Több mint harminc fesztiválszereplése során több közönségdíjat, kritikusi díjat és szakmai díjat is elnyert. A jeruzsálemi filmfesztivál rangos Yad Vashem díját, illetve a hollandiai Vlissingenben a fesztivál fődíját is elnyerte.
Török Ferenc filmjét itthon már több mint 40 ezren nézték meg a mozikban, az jelenleg is műsoron van.
A forgatókönyvet Szántó T. Gábor írta Török Ferenc rendező közreműködésével, az operatőr Ragályi Elemér, a zeneszerző Szemző Tibor volt.