Kult hvg.hu 2017. július. 20. 14:18

Santana 70: de mit szeretünk ezen a fickón?

Íme, öt dal, ami miatt önmagában a poptörténelem megkerülhetetlen figurája a Mexikóban, 70 évvel ezelőtt született gitáros.

Carlos Santana az – általa nemrég „csodálatos káoszként” emlegetett – woodstocki fesztiválon robbant be igazán a latinzene és a rock mixére épülő egyedi hangzásvilágú produkciójával. Az azóta eltel közel fél évszázad alatt többször megújult, a latin gyökereket soha nem feledve kikacsintott a jazz, a blues, a pszichedelikus zene felé, pályafutása egyik csúcsát pedig 30 évvel Woodstock után érte el.

Carlos Santana koncertje a Jazz Open fesztiválon Stuttgartban 2016 júliusában.
AFP / DPA / Christoph Schmidt

A Rolling Stone magazin minden idők 100 legjobb gitárosa listáján a 20. helyet kapta meg, pályafutása alatt bezsebelt egy halom díjat, például 10 Grammyt, három latin-Grammyt. Több mint 100 millió albumot adott el, ebből a 2000-es Supernatural önmagában 27 milliót tett ki, amivel bekerült a Guinness-rekordok közé is, mint a legkelendőbb latin előadói album.

11 alkalommal járt Magyarországon is, először 1983 májusában.

Így nyomta Woodstockban:


Az életmű egyik legismertebb dala érdekes módon nem saját szerzemény, hanem egy 1968-as Fleetwood Mac-feldolgozás, de annyira santanásította a dalt a gitáros, hogy sokan az ő szerzeményének tartják:


Az 1976-os Amigos című albumon megjelent instrumentális Europa (Earth's Cry Heaven's Smile) című dal meghódította a slágerlistákat, és beette magát – néhány más Santana-dallal együtt – az összes vendéglátós zenész repertoárjába.


Ugyancsak az Amigoson jelent meg a funkys-latinos-rockos Dance Sister Dance:

 


Ez pedig a 1999-es, minden tekintetben páratlanul sikeres Supernatural egyik legnagyobb slágere:


Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.