Kult hvg.hu 2017. január. 16. 20:15

Tudta, hogy a Király utcában négy macskáról elnevezett mulató is volt?

Alkalmi szex a Király utcán, családi tragédiák az Andrássy úton. De mi köze mindennek egy amerikai házaspárhoz? Történelemmel átitatott belvárosi sétán vehettünk részt a Hosszúlépés szervezésében: míg sétavezetőnket hallgattuk, ott zajlott a szemünk előtt a rég elfeledett épületek korábbi lakóinak élete (vagy halála).

A Király utca 9. alatt található „Három Rózsa háza” családi háznak épült 1810-ben. 1863-ban alakították át bérházzá, már ekkor megnyitott az aljában a Három Rózsa nevű söröző. A Király utcában hajdanán négy macskáról elnevezett mulató is volt, a Kék,- a Fekete-, a Vörös-, és a Tarka macska, melyek arról is nevezetesek voltak, hogy nem csak sanzonokat lehetett meghallgatni, vagy beverni egy jópofa sört, hanem alkalmi szexre is volt lehetőség - a rejtett ajtók mögött a bordélyházba is be tudtak sétálni a kíváncsibb természetűek - kezdi Szilágyi Adrienn, a túra vezetője.

A drezdai Oppenheim-palota mintájára épített Andrássy úti Wahrmann-palota Wahrmann Mór, az első zsidó vallású magyar országgyűlési képviselő, bankár és vállalkozó lakhelye volt. A példaértékűen sikeres apának három „tékozló” gyermeke született. Ernő, aki főleg Nizzában és Monte-Carlóban szerette tölteni idejét (és költeni pénzét) imádta a szerencsejátékokat, végül a cselédje találta meg a gázkályha nyitott csövénél.

Richárd sem volt különb, ő is járt Amerikában, Franciaországban, eleinte versenyistállót alapított, amit rövid időn belül sikerült csődbe vinnie. Golyót eresztett a fejébe, úgy halt meg.

Fazekas István

Az utolsó reménysugár Wahrmann Renée nevű lánya volt, ő kétharmadot kapott Mór vagyonából. Amit fivérei gyorsan elvertek, azt Renée mindig kipótolta. A hölgy háromszor volt házas, első, Lola nevű gyermeke Krausz Izidor gyáros-politikustól született. Hosszú ideig élt a palotában, 1914-ben adta el. Renée-t is elérte a nem túl dicsőséges halál: gyógyszerfüggősége okozta vesztét. Lánya, az utolsó Wahrmann-családtag szintén gyógyszerfüggő volt. Nagyon vigyázott alakjára, állítólag spanyolviaszt evett. Lola egyszer húsz tabletta bevétele után összeesett és meghalt.

Adódik a kérdés, hogy az apa sikeres pályaíve mellett hogyan születhetett három, ennyire tragikus életű gyermeke. Mivel Wahrmann felesége meghalt és később sem házasodott újra, megpróbált gyermekeinek mindent megadni: a vallási neveltetést viszont nem – gyermekei mind kikeresztelkedtek. Érdekesség: a palota aljában található Gucci üzlet mai napig az elitet szolgálja.

Lehet, hogy itt talál lakást Todd és Nancy?

Robogunk is tovább. A Napóleon-udvar homlokzatán pihenő, de már hosszú ideje lefóliázott Napóleon szobor tulajdonképpen egy hatalmas tévedés: bár az utca sarkán valóban működött egy Napóleon Café, amely a 19. században itthon is népszerűségnek örvendő III. Napóleonról kapta a nevét. A tervező ezt viszont nem tudta, így a híresebb Bonaparte Napóleont mintázta meg az épület homlokzatára.

Fazekas István

A következő állomásunk egy késői szecessziós stílusú épület, melyet Róth Miksa ablaküvegei díszítenek. A megszokotthoz képest hatalmas udvar vár minket a házban. Megtudjuk azt is, hogy egy jómódú polgári középosztálybeli ember nagyjából 140 négyzetméteres lakást tudott kivenni 2000 koronából. Akkoriban a lakbéreket rendeletek szabták meg, 900-4000 korona közötti lakásokat lehetett kínálni: ezek az összegek megegyeztek a tisztviselőknek kiadott lakáspénz értékével.

Fazekas István

Bár a havas udvaron bámészkodva megelevenednek előttünk a 19. század életének pezsgő mindennapjai, a közösségi élet kialakulásának azért voltak akadályai: az olcsóbb bérleményeknél egy-két év alatt kikerültek a lakók, a férfi klubokban, kávézókban, a nők pedig leginkább egymásnál töltötték az idejüket: nem alkothattak tehát sem lakóközösséget, sem valódi családi közösséget.

A Hajós és a Dessewfy utca sarkán megállunk egy pillanatra: talán ide költözik Todd és Nancy?

Fazekas István

Rövid séta után már szájtátva figyeljük a Magyar Szecesszió Házát, de akkoriban, amikor építették, sokaknak nem tetszett. Például az első magyar - kétszeres - olimpiai bajnok, nem mellesleg építész - Hajós Alfrédnak sem, aki a szemben lévő házban lakott. Mikor kinézett, állítólag azt mondta, azonnal álljanak le az építéssel, ez egy förmedvény. „Én úgy hallottam, hogy gyakran átkiabált, meg dobálózott” – teszi hozzá egy kolléga.

A Bedő-ház egyik emeletén nyugvó, galériaként használt lakásban végre megtudhatjuk a titkot: ki is az a Todd és Nancy, akiknek lakóhelyét próbáltuk megtippelni?

A Nemzetközi Házvadászok című műsorban egyedülállók vagy házaspárok költöznek másik országba, (mert oda szólítja őket a munka, vagy épp a kalandvágy), különböző ingatlanokat néznek meg, a végén pedig kiválasztják, melyikbe szeretnének beköltözni. Természetesen a bérleti díj összege is határokat szab a költözködőknek. A Perzel házaspár Budapesten akart letelepedni: felmerült a lehetőség, hogy Nancy taníthatna egy nemzetközi iskolában. Sok helyre beadta a jelentkezését, végül egy budapesti iskolából hívták vissza. Mivel hosszú évek óta a sorozat rajongói voltak, elhatározták, hogy ők is jelentkeznek házvadásznak: Todd blogot is indított, ezért is esett rájuk a csatorna választása.

A pár 2014 márciusában utazott ide először, majd augusztusban beköltöztek új otthonukba, a műsor felvétele is ekkor készült.

Fazekas István

A forgatás alatt a stáb kitalálta, hogy a Széchenyi fürdőben is készítenek néhány felvételt: ezt a fürdő egy alkalmazottja igyekezett megtorpedózni. Annyira örült a forgatásnak, hogy üldözőbe vette a stábot. Minden áron szerette volna elmondani, hogy mikor és hogyan épült a fürdő, a stáb pedig meg is hallgatta, de a büszke alkalmazott olyan hosszan akart mesélni, hogy a producernek és az operatőrnek el kellett bújnia 10 percre, hogy „megmenekülhessenek”.

Todd egy amerikai székhelyű szoftvertervező cégnél dolgozik, emellett magyarul tanul. Sokat utazik, így nem halad gyors tempóban, de úgy gondolja, ő a vendég, így nem várhatja el, hogy mindenki angolul beszéljen Magyarországon. Amiatt azért kicsit bosszankodik, hogy 44 betű van az ábécénkben. A pár imádja Budapest belvárosát és történelmét: Todd szerint elképesztő, hogy sokszor golyó ütötte lyukakat látni a falakon. A vidéki tájak közül Villány és Tihany nyerte el leginkább a tetszésüket. Nem mondanak nemet egy jó gulyásra sem. Néhány negatívumot azért megemlítettek: a babaholmik négyszer olyan drágák, mint hazájukban, illetve a bolti kiszolgálók udvariasságát illetően is van kivetnivalójuk. Bevallják, azt sem szeretik, hogy télen már négy órakor sötét van.

A házaspár kalandjait hétfő estétől nézheti meg a Travel Channelen.