A cselló jobb oldalán című filmje kapta a legjobb diákfilm díját, a Havanna Tranzit című német-holland-kubai koprodukciónak a legjobb emberi jogi dokumentumfilmnek járó elismerést ítélték oda, míg közönségdíjjal az iráni Rohszareh Gaem Magami Sonita című alkotását jutalmazták a 13. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm-fesztiválon.
A nemzetközi szakértőkből álló zsűri a 200 ezer forintos elismeréssel járó legjobb diákfilm kategóriájában az elsőfilmeseket díjazta. Aleksandra Rek alkotása a minden akadályt legyőző akaraterőről szól. A történet szerint Dominik Polonski csellista a rák leküzdése után részlegesen lebénul és az egyik kezét nem tudja használni. Ez azonban nem tántorítja el: továbbra is gyakorol és koncertezik.
A legjobb emberi jogi filmnek járó 150 ezer forintos díjat az idén Daniel Abma Havanna Tranzit című filmje nyerte. Az egyetemi hallgatókból álló zsűri indoklása szerint "A Havanna Transitot kiemeli a többi dokumentumfilm közül a téma figyelemreméltó vizuális reprezentációja. Mivel a transzszexuális emberek problémái nem mindennap szerepelnek a címlapokon, fontosnak tartjuk történeteik megjelenítését. Ezzel a döntéssel szeretnénk megerősíteni, hogy a transzemberek jogai, többek között az egészségügyi ellátás, a gyógyszerek biztosítása, a foglalkoztatás, az oktatás és más szociális támogatások az alapvető emberi jogok közé tartoznak."
A 150 ezer forintos közönségdíjat a nézők szavazati alapján az iráni Rohszareh Gaem Magami Sonita című alkotása kapta. (A film szerintünk is megérdemelte a díjat.) A történetben egy bátor afgán lány zenei karrierje és jövője kerül veszélybe, amikor anyja úgy dönt, eladja feleségnek. Néhány drámai fordulat után maga a filmrendező veszi kezébe az ügyet, hogy megmentse a lányt a nem kívánt házasságtól.
Tízévesen férjhez adták volna, inkább illegális rapper lett
Az afgán Sonita Alizadeh még mindig csak 19 éves, de már kétszer ki akarták házasítani. Másodjára már a menekülést választotta. Iránban rappelni kezdett, pedig ott ez a férfiak privilégiuma. A róla szóló, jelenleg a Verzió fesztiválon vetített dokumentumfilm ráadásul a műfaji határokat is durván feszegeti.
A 13. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál idei programjában szereplő 60 film több mint 30 országból érkezett Budapestre. Az idén először, november 17. és 19. között rendezték meg a Verzió+-t, amelynek keretében Pécsen, Székesfehérváron és Szegeden is tartanak vetítéseket a közönségnek – írták a közleményben.