Kult Bicsérdi Ádám 2016. november. 09. 16:43

Kis rendezvénynek indult, mára a zenészek kedvenc európai fesztiválja lett

Milyen az a zenei program, ahol a fellépőket maguk az előadók válogatják, és az egész két tapasztalt koncertszervező szerelemprojektje? A hollandiai Le Guess Who? fesztivált ma már a Primaverával és a SXSW-vel egy lapon, tehát a független zenei színtér legfontosabb megmozdulásai között emlegetik. Idén a Wilco, a Savages, Julia Holter és a Suuns gyűjtötte össze egy fesztiválra a saját kedvenceit.

Együtt osztozik a színpadon a posztpunk Savages és a zajrockban utazó Bo Ningen? Templomban vagy épp egy moziban adják át egymásnak a színpadot a világzene, az elektronika, a metál vagy épp a kortárs zene legizgalmasabb figurái? Az idén noveber 10-13. között zajló Le Guess Who? jócskán kinőtte magát eddigi tíz éves története során, és ma már az egyik legjobb, legbátrabb felhozatalú fesztiválként hivatkoznak rá világszerte. Ez annak tudatában nem is csoda, hogy a rendezvény időpontban és helyszínben is elég ideális arra, hogy az Európában csak ritkán, vagy alig koncertező előadókat lehessen a független színtér bevált európai nevei mellé tenni a programban.

A Bo Ningen és a Savages közös koncertje 2014-ben
Erik Luyten

Idén is irigylésreméltó a line up, hiszen a programot a Wilco koncertje és Jonny Greenwood, a Radiohead gitárosának Junun nevű "indiai" projektjének fellépése foglalja keretbe, de négy nap olyan korábban általunk is dicsért, és idén kiváló albumokkal jelentkező előadókat lehet itt megnézni mint Jessy Lanza, King Creosote, de mellettük olyan legendákat is simán be lehet pótolni, mint a nemrég az A38-on koncertező Swans vagy a Dinousaur Jr.

Ami azonban igazán vonzóvá teszi a Le Guess Who?-t, hogy a négy programnapot négy különböző előadó kurálja, tehát a színpadokon nagyrészt az általuk javasolt zenészek váltják egymást. Az idei kiadás azért is izgalmas, mert elég eltérő stílusú előadók a kurátorok. A Wilco mellett  idén szintén az év legjobb albumaiért felelős produkciók, Julia Holter, a Savages és a Suuns válogattak kedvenceik közül.

Erős atmoszférájú filmet kaptunk az év egyik legjobb albumához

Egyesek szerint korunk legjobb rockzenekarává nőtte ki magát új lemezével a Savages. A zenekar most egy félórás élő felvétel során mutatja meg, mekkora erő rejlik a dalaikban.

A Le Guess Who? ráadásul elkerüli az amszterdami nyüzsgést, hiszen a helyszíne a kulturális életében legalább annyira pezsgő és színes Utrecht belvárosa, így egyik koncertről a másikra sétálva vagy biciklizve is kényelmesen át lehet érni.

A Le Guess Who? így leginkább egy a feltörekvő előadókra odafigyelő showcase fesztivál, és az évről évre eszméletlen line-upot  hozó, barcelonai Primavera keverékeként írható körül, de közben a szervezők ügyelnek arra, hogy a fesztivál ne nőjön túl nagyra. Direkt nincs túl sok szponzor, és a helyszínek is főleg kis klubok, egyedül a felújított és 2014-ben átadott öttermes komplexumban, a Tivoli Vredenburgban van klasszikus értelemben vett nagyszínpad.

Julia Holter 2015-ös koncertje a fesztiválon
Jelmer de Haas

Pedig tíz éve alighanem a két szervező sem gondolta volna, hogy ekkorára nő a kezdeti minifesztiváljuk. Bob van Heur és Johan Gijsen, két akkor már rutinosnak számító koncertszervező először egy kanadai előadokra szakasodott fesztiválként indította be a Le Guess Who?-t. Innen a név is: az egyik meghívott zenekar a Guess Who volt, a Le pedig Kanada francianyelvűségét szimbolizálta.

Aztán egyre több amerikai és más nemzetiségű előadó kúszott a programba, és mivel mindenki bírta a fesztivál bátor programját, családias hangulatát, a zenészek és a zeneipari szakmeberek körében is egyre gyorsabban terjedt a híre. A két alapító pedig azóta sem tágít az elveiből: olyan előadókat hívnak, akiket ők is szeretnek. Ez az egyetlen kritérium.

A fesztiválról a későbbiekben a helyszínről jelentkezünk, ahol várhatóan az amerikai fellépők egyáltalán nem hagyják kommentár nélkül Donald Trump győzelmét.

Itt pedig egy Spotify-playlist az idei fellépők számaiból:

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.