Kult hvg.hu 2016. október. 16. 10:58

Szőcs Géza: Őrültek itthon is vannak

A magyar írókat képviselő Magyar PEN Club elnöke a Szijjártó Péternél is látott vehemenciával ment neki a szervezetét bíráló németeknek, akik szerint semmit sem tesznek a magyar sajtó- és véleményszabadságért, nem tiltakoznak az idegengyűlölet ellen.

A Magyar PEN Club az I. világháborút követően azért jött létre, hogy enyhítsen Magyarország és a magyar írók kulturális elszigeteltségén. Ehhez képest kemény levelezés zajlik Szőcs Géza egykori kultuszminiszter, a magyar tagozat elnöke, valamint Josef Haslinger, a német PEN Club elnöke között. Szőcsék meghívták Budapestre a magyar tagszervezet 90. évfordulójára a kollégáikat, ám elutasító választ kaptak a meghívásra, Haslinger kemény szavakkal bírálta a magyar tagszervezet működését:

Már több év óta aggodalommal figyeljük magyar testvérszervezetünk működését, és sajnos nem tudunk szabadulni attól a benyomástól, hogy a magyar PEN Club a PEN alapokmányában rögzített kötelezettségeinek, nevezetesen mindenfajta rasszizmus, osztályok vagy népek ellen irányuló gyűlölködés elleni, és egy egységes világ, egy békében élő emberiség érdekében történő fellépés kívánalmának, nem tesz az elvárható mértékben eleget.

Szőcs Géza, az Orbán-kormány egykori magas beosztású tagja azonban vélhetően nem vette könnyen a visszautasítást, legalábbis ez derül ki válaszából. Szerinte őket most azért éri bírálat, mert nem azt teszik, mint amit a németek gondolnak, hogy tenniük kellene: bírálni a kormányt. Szőcs kiemelte, hogy a Magyar PEN Club egy független szervezet, és nem foglalkozik belpolitikával.

A németek levele említést tett az írókat és újságírókat ért retorziókról, Szőcs Géza szerint azonban itt nem vonják vád alá a szerzóket, a "cenzúra ismeretlen" - tette hozzá.

A rasszizmus és az idegengyűlölet kapcsán még erőteljesebb hangnemre váltott:

Vajon miféle faji, nemzeti vagy osztálygyűlöletről van szó? Őrültek a magyar társadalomban is akadnak, ugyanúgy, mint mondjuk az idegenek ellen bűnszövetkezetet létrehozó gyilkos német rendőrök soraiban. Ezekért a sajnálatos, elítélendő, de szerencsére elszigetelt akciókért felelőssé tenni a kormányzatot vagy a PEN-be tömörült írókat: nem vall elfogulatlan judíciumra.

A teljes levél megér egy misét, a továbbiakban a magyar kultúrdiplomata az érvénytelen népszavazási eredményekkel igazolja a magyar kormány menekültpolitikáját, de szóba kerül az muzulmánok gyilkosságai, a homoszexulaitásról és a magyar családmodell kapcsolatáról.