Kult Tóth Sándor 2016. szeptember. 21. 11:59

Díjnyertes képet fújt össze egy magyar művész

Mike Tamás a legismertebb hazai airbrush technikával dolgozó művész, munkái motorversenyzők és a Szalay Dakar Team egyedi sisakjain és járműveken éppen úgy szerepelnek, mint képzőművészeti kiállítások festővásznain. Most a Giovinazzóban szeptember 16-18 között megrendezett első itáliai festékszóró fesztiválról hozta el a fődíjat.

Mint Mike Tamás a hvg.hu-nak elmondta, a mostani pályázat témája a Bari mellett fekvő Giovinazzo városa, a tenger, a szárazföld és a kultúra kapcsolata volt. A fesztivál bevételéből egyébként a város kolostorát újítják fel, és a most készült festmények is oda kerülnek majd.

„A 12 döntős alkotó péntek reggel kezdte meg a munkát, egy teremben voltunk elhelyezve, egymás mellett, hátunk mögött, szabadon lehetett nézelődni bárkinek, egész nap. Naponta este fél tizenegyig lehetett dolgozni, mert délután a szieszta idő alatt a nagy meleg miatt szinte elfogytak az érdeklődők, csak mi, az alkotók maradtunk dolgozni. Viszont aztán késő estig jöttek tömegével az emberek megnézni, hogy készülnek a művek. Vasárnap délben kellett befejezni a festést, utána zsűriztek és aztán volt a díjkiosztó.”

Munka közben Giovinazzóban
Mike Tamás

Sok művész (Mikén kívül kizárólag olaszok indultak a pályázaton) a város konkrét nevezetességeit ábrázolta vagy ebből építkezett. Mike Tamás – mivel nem ismerte a várost – szimbólumokat alkalmazott a téma kifejezésére, például, a Triton szobor a tengert jelképezte, a háttérben a plakát a modern világot. „Ennek a két különböző motívumnak a kontrasztjára építettem a képemet, úgy, hogy a végén összességében mégis a harmónia legyen az uralkodó a két világ közt.”

A zsűri tagjai közt több nemzetközileg is elismert művész volt. Alberto Ponno, aki a versenyautók festésének nagy mestere, és a Ferrari-gyár saját festője. Claudio Mazzi mikro airbrush művész, a Zippo öngyújtók egyetlen hivatalos festője az egész világon. Vagy Renato Casaro, aki számos mozifilm plakátját festette meg világszerte, és ő volt a zsűri elnöke is. Ez utóbbitól vehette át Mike a fődíjat. Emellett második lett a közönségszavazáson is.

A díjnyertes kép
Mike Tamás

„Az airbrush, miután bekerült a művészek eszköztárába, hamar önálló művészeti ággá vált, fénykorát talán az 1950-60-as évek Amerikájában élte. Napjainkban is jelen van természetesen, talán a fotórealizmus ezen belül a legnépszerűbb irányzata, amit én is képviselek.”

Mike több mint 20 éve foglalkozik az airbrush-sal. „Nagyon sok helyen próbálkoztam itthon és külföldön is, hogy munkáimat ismertté és elismertté tegyem, kiállításokon vettem részt, dolgoztam külföldön, eddig átütő siker nélkül.”

Volt jó néhány kiállítása az évek során. Az első komolyabb 2005-ben a kArton Galériában, Budapesten. De láthatóak voltak a képei Erdélyben és Londonban is. És van egy fix megrendelői köre, akik ismertté tették, így végül is megél a festészetéből. Mint mondja, külföldön is megállná a helyét, viszont ott nulláról kéne mindent kezdenie. „Külföldön is elég kevés a jó airbrush festő, viszont a rosszabbak is nagyságrendekkel magasabb áron dolgoznak, mint én itthon, a jókról inkább ne is beszéljünk…”

Az airbrush művész alkotásaival


Mike legutóbbi nagyobb munkája a Szalay Dakar Team számára festett bukósisakok voltak, amit a Peking és Moszkva közt zajlott Selyemút Rallyn használtak. Legszívesebben egyébként vászonra festi a fotórealista képeit airbrush-al.

„Legközelebb egy lakás falait fogom kifesteni Budapesten, ugyanis az airbrush az egyedi falfestésre is kiválóan alkalmas. Ha elkészülök vele, nagy attrakció lesz! Képeim legközelebb a Blitz Galéria őszi aukcióján lesznek láthatók.”

Mi az airbrush?
Röviden: festékszóróval való festés
Ez egy eredetileg Amerikából származó retustechnika, amivel szinte bármilyen felületre lehet festeni egy precíz szórópisztoly és kompresszor segítségével. Leggyakrabban falfestésre (irodák, lakások, reklámgrafika, graffiti), autók és motorok kidekorálására, test- és arcfestésre használják. Az 50-60-as évektől kezdve az alkalmazott művészet mellett a festészeten belüli önálló művészeti ággá is vált.
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.