Mindent a szemnek és a fülnek
Először rendeznek Stradivari-kiállítást: augusztus 15-én Baráti Kristóf, Kirill Troussov és Eduard Wulfson hegedűművészek tartanak a hangszerüket bemutató koncertet, majd e ritkaságokat közelebbről is megszemlélhetik az érdeklődők.
Baráti Kristóf az 1703-ban készült, Lady Harmsworth nevű Stradivari-hangszeren játszik, amelyet a Chicagói Stradivari Társaság bocsátott a rendelkezésére. Kirill Troussov pedig azt az 1702-ben alkotott, Brodszkij nevű Stradivari-hegedűt birtokolja, amelyen Adolf Brodszkij először adta elő Csajkovszkij egyetlen hegedűversenyét 1881. december 4-én.
Eduard Wulfson amellett, hogy hegedül és tanít, a Stradivari Társaság igazgatója is, és mivel szakterülete az Antonio Stradivari- és a Guarneri Del Gesu-hegedűk tanulmányozása, mint a klasszikus zenei világ elismert szakértőjének, intézmények és magánemberek egyaránt rendszeresen kérik ki a tanácsát.
Szigorú feltételeket szabnak ahhoz, hogy egy zenész Stradivari-hegedűn játszhasson. Közéjük tartozik, hogy a több millió dollárt érő remekművet soha nem adhatja ki a kezéből - jegyezték meg a szervezők, majd hozzátették: a Kaposfesten viszont sikerült módot találni arra, hogy kiállíthatók legyenek a világhírű hangszerek.
A bemutató napján Nagyváry József, a texasi A&M Egyetem egykori biokémia és biofizika professzora tart előadást Stradivarikon végzett tudományos vizsgálatainak tapasztalatairól.