2016. március. 24. 12:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. március. 24. 16:57 Kult

Hamarosan kiderül, ki tervezheti az új Néprajzi Múzeumot

Miközben rengetegen tiltakoznak a Liget-projekt ellen, az első épület munkálatait a fakivágások miatt civilek meg is állították, világhírű építészirodák is versengenek a Néprajzi Múzeum megtervezéséért.

Április közepén kerül zsűri elé a pályázaton részt vevő 15 magyar és külföldi építésziroda által benyújtott tervek, az eredményhirdetés pedig május végén várható.

Korábban már volt egy eredményes pályázat, amit megnyert a francia Vallet de Martinis DIID Architectes iroda, ám végül ezt a tervet elvetették. Állítólag nem tetszett Orbán Viktornak sem ez, sem a másik két tervezett múzeum, a Fotótörténeti Múzeum és az Építészeti Múzeum kettős kocka épülete – így lefújták mind a hármat.

Most úgy tűnik, az utóbbi kettőből nem lesz semmi, a Néprajzi Múzeum viszont nem az eredeti helyén, az Ajtósi Dürer út és a Dózsa György út sarkán építenék meg, hanem az 56-os emlékmű közelében.

A Városliget Zrt. a múlt év decemberében írt ki új tervpályázatot az épületre, az eljárásban többek között a római 21. századi művészeti múzeumot, a MAXXI-t és a Glasgow-i Közlekedési Múzeumot tervező – az építész szakma Nobel-díját jelentő – Pritzker-díjat is elnyerő Zaha Hadid mellett a görög fővárosban épült Acropolis Museum (Bernard Tschumi Architects) és az új kaliforniai Google székház tervezői (BIG ) is ringbe szállnak a magyar múzeum megtervezéséért.

A jelenlegi tervek szerint a múzeum 2019-ben nyitja majd meg kapuit az Ötvenhatosok terén.

A Liget Budapest Projekt keretében eddig két új épület megvalósításáról született döntés, melyeket világhírű japán építészek terveznek. Az elbontandó, volt Hungexpo-irodaházak helyén épülő Magyar Zene Házát Sou Fujimoto, a Petőfi Csarnok helyén felépülő Új Nemzeti Galériát pedig a Pritzker-díjas SANAA építésziroda tervezi.

Az előbbi munkálatai már elkezdődtek, ám azt civilek egyelőre megakadályozták. Lapunknak a Liget Budapest projekt műszaki igazgatója szerdán elmondta, ott már nem akarnak, és nem is fognak több fát kivágni, csak amelyiket már elkezdték. Sághi Attila szerint a Liget felújításának, rendbetételének az ára az, hogy ott intézmények legyenek.

Az új Néprajzi Múzeum építészeti tervpályázatán induló irodák: Zaha Hadid, Gmp Architekten, Architecture Studio, MVRDV, BIG–Bjarke Ingels Group, Bernard Tschumi Architects, Dominique Perrault Architecture, Sauerbruch Hutton, Coop Himmelb(l)au Architects, Emre Arolat Architects, OMA, Közti Zrt., Balázs Mihály és a BME Építészmérnöki kara, Napur Architect, valamint a Bánáti + Hartvig Építész Iroda.

A beérkező pályaműveket 11 tagú, magyar és nemzetközi múzeumi és építészeti szakemberekből álló zsűri bírálja el, az eredményhirdetés várhatóan 2016 májusában lesz.

A Városliget Zrt. közleményében most is hangsúlyozza, a projekt keretében nem csak új intézmények épülnek, hanem a régi épületek is megújulnak, egyben rehabilitálják és nagymértékben bővítik a Liget zöldfelületét is. Azt ígérik, a Liget beépítettsége a jogszabályban előírt 7 százalék alatt marad, a park zöldfelülete pedig a mostani 60 százalékról több tízezer négyzetméterrel, 65 százalékra nő majd.
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.