A keddi Közlönyben különös kormányhatározat jelent meg, ami szerint több mint 57 millió forintot csoportosítottak át a Kossuth- és Széchenyi-díjakra.
A jogszabály szerint a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból csoportosítanak át a Köztársasági Elnöki Hivatalnak (KEH) „a Kossuth- és Széchenyi-díjak fedezetére” 57,2 millió forintot. Ezt fel kell használni, ami marad, vissza kell fizetni.
Az eljárás azért fura, mert itt nincs szó semmilyen váratlan eseményről, március 15-e alkalmából szokták átadni az adott év kitüntetéseit. Megkérdeztük a KEH-et, mi az oka e váratlan húzásnak, de egyelőre nem válaszoltak.
A Kossuth-díjjal járó pénz az Országgyűlés 2013. évi döntése értelmében jelenleg a bérből és fizetésből élők előző évi (a Központi Statisztikai Hivatal által számított), országos szintű nettó nominál átlagkeresetének hatszorosa, ötvenezer, illetve százezer forintra való felkerekítéssel. Ez tavaly 162 300 forint, ami évi közel 2 millió forint. Tehát közel 12 millió forintot kap idén egy Kossuth-díjas.
Ám érvelésünkben van egy bökkenő: a jogszabály szerint a díjak adományozására vonatkozó javaslatot az erre létrehozott bizottságnak november 1-jéig kellett eljuttatnia. És a „határidő után előterjesztett javaslatot a következő adományozási évben lehet figyelembe venni”. Azaz e szerint, ha Nemes Jeleséket novemberben nem terjesztették fel, akkor most már csak egy év múlva kaphatják meg a díjat.
A kérdés tehát továbbra is áll: ha november óta tudja a miniszterelnöki hivatal és a KEH is a díjazottak körét, miért hiányzik a kasszából 57 millió forint?
Várjuk a KEH válaszát. Vagy a március 15-i díjátadót.
update: Cikkünk megjelenése után jött válasz a KEH-ből. Mint írják a Kossuth-díjról és a Széchenyi-díjról szóló törvény alapján a díjadományozásával járó költségeket - közte a díjazott jutalmát - a Köztársasági Elnök Hivatala költségvetésében kell biztosítani. "A forrás költségvetési törvényben történő meghatározása és a díjazottak pontos körének megállapítása nem egy időben történik, így szükség esetén a hiányzó forrást biztosítani kell", amiről a kedden a közlönyben megjelent kormányhatározat rendelkezik.