Kiállított egy határkerítésen fennakadt muszlim női kendőt a Néprajzi Múzeum. A műtárgyat bemutató ismertető elgondolkodtató tárcaként is megállná a helyét.
Újabb műtárggyal gazdagodott szeptemberben a Néprajzi Múzeum gyűjteménye: egy muszlim női kendővel, amelyet Ásotthalom közelében, a magyar-szerb határon felépített kerítésen fennakadva találtak. Ez lett novemberben a hónap műtárgya, az intézmény aulájában ki is állították.
A HÓNAP MŰTÁRGYA: muszlim női kendőA szerb-magyar határra telepített drótakadályon fennakadt kendő gyűjteményünk egyik...
Posted by Néprajzi Múzeum on Thursday, November 19, 2015
A múzeum honlapján egy érdekes ismertető mutatja be a kendőt, amely többek között arra is megpróbál választ adni, hogy hogyan kerülhet máris múzeumba egy olyan tárgy, amely még része egy éppen zajló történelmi eseménynek és milyen jelentéseket hordoz és kérdéseket vet fel történelmi távlat nélkül.
Vörös Gabriella muzeológus azt írta, a kendő a határzár szúrós pengéin akadt fenn és erősen megrongálódott. Mivel a használóját nem ismerik, a tárgy egyelőre leletként annyit árul el, hogy a drótakadály leküzdése közben hagyták el. A hossza és más jellemzői arra utalnak, hogy tulajdonosa hidzsábként hordta, azaz a hajat, a nyakat és a mellkast eltakaró sálként, a Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában elterjedt módon.
"Egyet jelent-e számára a kendő elhagyása és a szabadon maradt fej, illetve haj a meztelenséggel? Ebből a szempontból egy krízishelyzetben, mint amilyen a szigorított határátlépés közbeni menekülés, egy muszlim nő számára mit jelent kendője elvesztése, miként vállalható a vele járó leplezetlenség?" - tette fel a kérdést a szakember.
Azt írta, a tárgy személyes aspektusai még felderítés alatt állnak, de az emlékezet nagyobb dimenzióit lesz képes megidézni. Ez szerinte egy tanú tárgy "a menekülés láthatatlan, sokszor csak számokban mért, dehumanizált folyamatában", ami segít jobban megérteni egy 21. századi eseményt.
"A leginkább szemétként aposztrofált elhagyott határ menti tárgyak - a kendőn kívül elszakadt nadrágok, ruhák, elnyűtt cipők, az út során különböző országokban vásárolt vizes flakonok, energiaitalos és cigarettás dobozok, összegyűrt utazási jegyek, széttépett dokumentumok, névjegykártyák, szálláscímek stb. - egy átmeneti és szinte láthatatlan kulturális és társadalmi jelenség egyedüli manifesztumai" - olvasható az ismertetésben.