A Kossuth-nagydíjas író, műfordító, irodalom- és filmtörténész, a Budapest Filmstúdió volt vezetője, az egykori milleniumi kormánybiztos 91 éves korában, csütörtökön hunyt el.
Életének 91. évében meghalt Nemeskürty István Széchenyi-díjas és Kossuth-nagydíjas író, irodalom- és filmtörténész, egyetemi tanár, volt milleniumi kormánybiztos – tudatta pénteken a család. Nemeskürty Istvánt csütörtök este érte a halál.
A Fidesz a hírre közleményt adott ki pénteken. Mint írták, "elment a Tanár úr, pótolhatatlan hiányt hagyva maga után. Kiváló elme, nagyszerű pedagógus volt, aki dramaturgként, forgatókönyvíróként millióknak nyújtott fejthetetlen élményt. A Fidesz osztozik a család fájdalmában, és részvétét fejezi ki a hozzátartozóknak."
A Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia növendéke volt, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen magyar–olasz-művészettörténet szakon végzett 1950-ben. 1956-ig tanárként dolgozott, a forradalom után 1959-ig a Magvető Könyvkiadóban szerkesztőként működött.1959-ben a Híradó és Dokumentumfilmgyár dramaturgiai vezetőjének nevezték ki, 1963-tól a Magyar Filmgyártó Vállalat (Mafilm) stúdióvezetője, 1972-től a Budapest Filmstúdió, 1984-től a Magyar Filmintézet igazgatója volt 1987-es nyugdíjba vonulásáig.
Irányítása alatt csaknem 160 magyar nagyjátékfilm készült el. 1990 januárja és áprilisa között a Magyar Televízió elnöki tisztét töltötte be, emellett különféle társadalmi szervezetekben viselt magas tisztségeket. 1998 és 2001 között kormánybiztosként a millenniumi ünnepségek szervezését irányította.
Ő írta többek között az Egri csillagok vagy a Holtak hallgatása – Requiem egy hadseregért forgatókönyvét, az ő nevéhez fűződik az István, a király 1983-as bemutatása is, hiszen azzal a trükkel engedélyezték a királydombi előadást, hogy az a film forgatásához kell. A rendszerváltás után Koltay Gáborral dolgozott együtt például a Honfoglalás című filmben.
Munkásságát számos kitüntetéssel, köztük Kossuth-nagydíjjal és Széchenyi-díjjal ismerték el.
Kutatási területe a 16-17. századi magyar irodalomtörténet és a 20. század első felének magyar filmtörténete. 1957-ben az irodalomtudomány kandidátusa, 1966 óta akadémiai doktora, 1979-től egyetemi tanár.
1988-1989 között a Hazafias Népfront művelődés-politikai bizottságának elnöke, 1989-ben az ügyvezető elnökség tagja volt. 1994 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja. 1998-tól 2000-ig kormánybiztosként a millenniumi ünnepségek szervezője és irányítója volt.