A nyári popcorn-filmek lecsengése után kezdetét veszi az őszi fesztiválszezon – szerencsére nem kell Torontóig vagy New Yorkig utaznunk ahhoz, hogy lássuk az új Woody Allen-filmet, a nálunk forgatott marsi sci-fit vagy Johnny Depp új gengsztermoziját. Az Oscarra is esélyes alkotások mellett három új magyar film is érkezik a mozikba, de visszatér James Bond, Az éhezők viadala és még Rocky is.
1. Víkend (szeptember 10.)
Amikor a Víkend bakonyi forgatásán jártunk, Mátyássy Áron rendező azt mondta, úgy készítik a filmet, hogy az megfeleljen az amerikai thrillereken edződött nézők elvárásainak – ez a törekvés le is jött az első előzetesből.
A film történe szerint három jómódú, sikeres, boldog ember együtt indul Erdélybe, hogy egy kis hegyi faluban vadászattal töltsék a hétvégét. István (Lengyel Tamás) a milliomos építési vállalkozó, Márta (Gryllus Dorka) az ügyvédje és László (Simon Kornél) az ügyvédnő férje könnyed, békés, boldog napokra számít. Egy baleset során azonban meghal egy falubeli férfi, és a látszólagos nyugalom gyorsan semmivé foszlik. Az Aranyélet című HBO-sorozaton is dolgozó Mátyássy filmjében feltűnik még Árpa Attila és Vass Teréz is.
2. Abszurd alak (szeptember 17.)
Woody Allen idén decemberben tölti be a 80. életévét, de továbbra is töretlenül tartja az egy év-egy film tempót. Épphogy bemutatták Cannes-ban az Abszurd alak című idei filmjét, máris három új projektnek néz elébe: szeptemberben az ő rendezésében mutatják be Puccini Domingo című operáját Los Angelesben, előkészületeknél tart 2016-os filmje Jesse Eisenberggel, Kristen Stewarttal és Bruce Willisszel és szintén jövőre érkezik az első Woody Allen-sorozat az Amazon online tévészolgáltatására.
Az Abszurd alak nem sokkal tér el az író-rendező munkásságának eddigi darabjaitól: új tanár (Joaquin Phoenix) érkezik az egyetemre, aki amellett, hogy alkoholproblémákkal küzd, két nővel is összeszűri a levet – egy tanárkollégával (Parker Posey) és egy diáklánnyal (Emma Stone).
3. Everest (szeptember 17.)
Ki tudja, eddig miért nem készült nagyszabású film egy Mount Everest-expedícióról sem. Az összetéveszthetetlen című Everest most egy 1996-os katasztrófát mutat be, ráadásul 3D-ben, igazi sztárparádéval. A halálos kimenetelű expedíciót az egyik túlélő, az újságíróként mászó Jon Krakauer örökítette meg az Ég és jég című könyvében – erre alapszik az eddig középszerű akciófilmeket (Csempészek, 2 kaliber) készítő izlandi rendező, Baltasar Kormákur filmje.
A lélegzetelállító látványt ígérő moziban ott rejlik egy jó adag dráma is, amit ráadásul olyan színészek fognak megjeleníteni, mint Jake Gyllenhaal, Keira Knightley, Jason Clarke, Josh Brolin vagy Robin Wright. És hogy még biztosabb kézbe helyezzék a projektet, két forgatókönyvíró-nagyágyút kértek fel a sztori felelevenítésére: William Nicholsont (Gladiátor, A nyomorultak) és Simon Beaufoyt (Gettómilliomos, 127 óra).
4. Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni (szeptember 24.)
Megint egyre inkább érdemes odafigyelni a Sundance-re, a világ egyik legnagyobb független filmfesztiváljára – az utóbbi években olyan alkotások kerültek ki Park Cityből, mint A messzi dél vadjai vagy a Whiplash. Az Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni három gimnazista történetét mutatja be: Greg szabadidejének nagy részét haverjával, Earllel tölti, akivel klasszikus filmekhez készítenek paródiát, de minden megváltozik, amikor elkezdenek barátkozni rákos osztálytársukkal, Rachellel.
A filmet rendező Alfonso Gomez-Rejon olyanok mellett edződött segédrendezőként, mint Alejandro González Inarritu (Bábel) vagy Ben Affleck (Az Argo-akció), most pedig már Will Smith-szel és Rooney Marával forgatja harmadik filmjét. A kevésbé ismert színészekkel (Thomas Mann, RJ Cyler, Olivia Cooke) forgatott Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni című filmet az országos premier előtt még a miskolci Cinefesten is el lehet majd kapni.
5. Anyám és más futóbolondok a családból (október 1.)
Fekete Ibolya, a Bolse vita és a Chico rendezője utoljára 2001-ben rendezett nagyjátékfilmet, akkor el is hozta a Filmszemle fődíját és egy rendezői elismerést Karlovy Varyból. Harmadik mozijának története nagyjából száz évet ölel fel a huszadik századból, és előző munkáihoz hasonlóan valós alapokra épül a története – egy család történetét követhetjük négy generáción keresztül, érintve a múlt század minden fontosabb történelmi eseményét.
„Minden baj benne van, ami abban a században történt velünk. De a hangvétele könnyed, érzelmes, és reményeim szerint jó humorú. A szereplők a maguk sajátos módján reagálnak mindenre, legfőképpen továbbköltöznek, ami már önmagában mulatságos” – mesélte a rendező a forgatáson. A számos női főszereplő közül Ónodi Eszter kapja a legnagyobb játékidőt, aki karakterét 18-tól 68 éves koráig jeleníti meg. Rajta kívül feltűnik a filmben Gáspár Tibor, Básti Juli és "a lengyelek Törőcsik Marija", a 100 éves Danuta Szaflarska is.
6. Kötéltánc (október 1.)
Philippe Petit 1974-ben egy acélkábelen egyensúlyozott a World Trade Center két tornya között, illegálisan. Az akciót 2008-ban dokumentumfilm formájában dolgozták fel, az Ember a magasban el is nyerte az Oscar-díjat.
A látványos, mégis tartalmas filmekre gyakran utazó Robert Zemeckis (Vissza a jövőbe-trilógia, Forrest Gump, Kényszerleszállás) most 3D-ben készítette el a játékfilm-változatot, a főszerepben a francia akcentust meglepően jól hozó operáló Joseph Gordon-Levitt-tel. Tériszonyosoknak nem ajánlott.
7. Mentőexpedíció (október 1.)
Egy új Ridley Scott-filmet manapság leginkább a hetvenes-nyolcvanas években készített kultfilmjei (Alien, Szárnyas fejvadász) miatt belévetett bizalom alapján érdemes várni, az elmúlt néhány évben ugyanis halmozza a felejthető alkotásokat (Robin Hood, A jogász, Exodus). Most viszont végre van okunk reménykedni, Mentőexpedíció című sci-fije ugyanis A marsi című könyv alapján készült (főként Magyarországon), ez pedig olyan erős alapanyagnak tűnik, amit nehéz lenne elrontani.
A sztori szerint Mark Watney (Matt Damon) egy balul sikerült marsi expedíció következtében a vörös bolygón ragad, teljesen egyedül, a NASA-val pedig minden kapcsolatát elveszti, így sokáig halottnak tekintik. A könyvet ismerők körében nagy vihart kavart magyar cím alapján a többi kitalálható (egyébként a spanyol nyelvterületeken és a németeknél is hasonló címet kapott a film). Damon mellett feltűnik még a filmben Jessica Chastain, Jeff Daniels, Kate Mara és Kristen Wiig, valamint egy rakás magyar statiszta is.
8. Sicario – A bérgyilkos (október 22.)
Emily Blunt a tavalyi, A holnap határa című akció-sci-fivel már bizonyította, milyen kemény csaj. Földönkívüliek helyett ezúttal "csak" a mexikói drogkartellel kell szembeszállnia Dennis Villeneuve (Fogságban) filmjében, amiben Josh Brolin és Benicio Del Toro társaságában küzd majd meg az FBI-ügynök lét poklával.
A Sicario kiemelkedően jó kritikákat kapott a cannes-i premierje után, és úgy látszik Villeneuve feszültségkeltési technikáiban a gyerekrablós Fogságban és a hasonmásos pszichothriller Enemy után sem kell csalódnunk.
9. Veszettek (október 22.)
Goda Krisztina készített már romantikus vígjátékot (Csak szex és más semmi), történelmi drámát (Szabadság, szerelem) és úgynevezett "szélhámosfilmet" (Kaméleon) is, mostanában pedig Berti, a rózsaszín barika történeteit mesélte el a tévében, hét év után viszont ismét nagyjátékfilmmel jelentkezik.
A Magyar Gárda-párhuzamot már az életben le nem mosó Veszettek a Filmalap-éra eddigi legdrágább, már elkészült filmje (bár a 790 milliós Goda-filmre most jól rálicitált a kétmilliárdos Kincsem-film), történetében két nehéz anyagi helyzetben élő fiút (ifj. Vidnyánszky Attila és Klem Viktor) követhetünk, akik egy karizmatikus vezető hatására csatlakoznak egy rendvédelmi szervezethez, hogy így tegyenek a városukban egyre inkább elharapózó bűnözés ellen. Reméljük, a Goda filmjeire jellemző, kissé reklámfilmes, steril képi világ ellenére drámailag erős lesz a Veszettek.
10. Macbeth (október 29.)
Shakespeare-adaptációba már sok filmes bukott bele, Kenneth Branagh nagyszabású mozijai mellett (Hamlet, V. Henrik, Sok hűhó semmiért) legutóbb 2011-ben sikerült hatásosan megidézni az avoni hattyú munkásságát, Ralph Fiennes Coriolanus-verziójában.
Most egy ausztrál vizuális zseni, a jövőre érkező Assassin's Creed-filmet is rendező Justin Kurzel dolgozta fel a Macbeth-et, a királygyilkos történetét pedig zabálta a cannes-i közönség. Michael Fassbender és Marion Cotillard személyében két igazán karakteres színész jeleníti meg Shakespeare talán legjobban megformált alakjait, a színészi munka mellett a látványvilágon van a hangsúly, nézzék csak:
11. 007 Spectre – A Fantom visszatér (november 5.)
Az egyértelműség nevében ezt a szép hosszú címet kapta az angol nyelvterületeken csak simán Spectre-ként futó új Bond-film, ami a Daniel Craig-éra negyedik mozija a Casino Royale, A Quantum csendje és a Skyfall után. Az elegancia mintaképeként szolgáló angol kém ezúttal világjáró körútra indul, legújabb előzetesében legalábbis feltűnik Mexikóváros, London, Róma, Marokkó és az Alpok is.
Sam Mendes (Amerikai szépség) másodjára és elmondása szerint egyben utoljára nyúlt James Bond karakteréhez, aki most a rejtélyes SPECTRE nevű szervezet elől kénytelen menekülni. Útja során természetesen az ellenkező nem tagjaiba is belebotlik, a legújabb Bond-lányok szerepében Monica Belluccit és Léa Seydoux-t is láthatjuk. Visszatér Ralph Fiennes és Naomie Harris is, a főgonosz szerepében pedig a kétszeres Oscar-díjas Christoph Waltz tűnik majd fel.
12. A tengernél (november 12.)
A most már Angelina Jolie Pitt néven futó művésznő rendezői karrierje eddig hagy némi kivetnivalót maga után: a magyar helyszíneken is forgott boszniai háborús drámája, A vér és méz földjén még csak ügyetlen első próbálkozás volt, a jóval nagyobb költségvetésből készült, Louis Zamperini igaz történetét feldolgozó Rendíthetetlen viszont már csúnya bukásnak is nevezhető.
Harmadik rendezésében már a kamera mindkét oldalán feltűnik, a színészi oldalon ráadásul férjével, Brad Pitt-tel közösen – a 2005-ös Mr. és Mrs. Smith óta először. A tengernél a hatvanas-hetvenes évek olasz mozijának hangulatát idézi, egy amerikai író (Pitt) és felesége (Jolie) történetét dolgozza fel, akik egy festői, tengerparti nyaralásra indulnak az 1970-es évek Franciaországába, miközben a házasságuk romokban hever. A többi utazóval, köztük egy friss házaspárral (Mélanie Laurent és Melvil Poupaud) töltött idő alatt kezdik jobban megérteni kapcsolatuk természetét.
13. Fekete mise (november 12.)
A jobb Tim Burton-filmekben (Ollókezű Edward, Ed Wood, Az Álmosvölgy legendája, Sweeney Todd) rendre óriási alakításokat nyújtó, de a blockbusterekbe (A Karib-tenger kalózai, Alice Csodaországban) belefáradó Johnny Depp mostanság több megkérdőjelezhető minőségű filmbe is belefutott (Transzcendens, Vadregény, Mortdecai).
Ezért is volt hatalmas megkönnyebbülés, amikor kijött a Fekete mise első előzetese: a gengszter-szerepet egyszer már tökéletesen eljátszó (Fedőneve: Donnie Brasco) színész most a hírhedt bostoni maffiózó, Whitey Bulger szerepébe bújt bele, a maszkmesterek hathatós közreműködésével. Az FBI-nak besúgó gengszter történetét Scott Cooper (Őrült szív, A harag tüze) vitte filmre, Depp mellett pedig feltűnik még benne Joel Edgerton, Benedict Cumberbatch, Dakota Johnson és Kevin Bacon is.
14. Az éhezők viadala: A kiválasztott – 2. rész (november 19.)
A legidegesítőbb mozis trendet követve Az éhezők viadala-széria befejező részét is kettévágták, a tavaly leadott első részt mi is megnéztük, és egy kicsit vontatottnak találtuk, de ez remélhetőleg csak a vihar előtti csend volt.
A Jennifer Lawrence-t végleg sztárstátuszba emelő filmsorozat utolsó epizódjában már tényleg elszabadul a pokol: Katniss Everdeen és a 13. körzet lakói felkelnek a Kapitólium és az azt uraló Snow elnök (Donald Sutherland) ellen, a tét pedig az egész ország, Panem jövője. Mindenki megjelenik a filmben, aki számít – többek közt a legutolsó szerepében látható Philip Seymour Hoffman is.
15. Creed: Apollo fia (november 26.)
Sylvester Stallone nem hajlandó megválni Rocky Balboa karakterétől. Az 1976-os első rész hatalmas siker volt, többek közt elnyerte a legjobb filmnek járó Oscar-díjat is, a színvonal azonban egyre csak romlott a folytatásokkal. 2006-ban egy 16 éves szünet után lehelt új életet a bokszolóba Stallone, a Rocky Balboa című hatodik filmet pedig igen jól fogadták a kritikusok.
Most edzőként mutathatja meg a világnak Rocky, hogy még mindig ő a legjobb: egykori ellenfele, Apollo Creed fiát fogadja tanítványául. Adonis Creed szerepében a csúfos Fantasztikus Négyesben is feltűnő Michael B. Jordan lesz látható, aki A megálló című 2013-as filmben egyszer már dolgozott együtt a Creed rendezőjével, Ryan Cooglerrel.
+1: Volt egyszer egy Vadnyugat (szeptember 24.)
A Pannonia Entertainment az egyik legjobb dolog, ami a magyarországi filmforgalmazás területén történt az elmúlt években. A legnagyobb klasszikusokat újra moziba küldő csapat az első két Alien-film, a 2001: Űrodüsszeia, a Die Hard és a Harcosok klubja után most a spagettiwestern műfajának alapművével lepi meg a filmrajongókat.
Sergio Leone klasszikusa a fájdalmasan nyikorgó kezdőjelenetével, a szájharmonikás Charles Bronsonnal, a feketeruhás Henry Fondával, az őrülten szexi Claudia Cardinaléval és Ennio Morricone felejthetetlen vonósaival együtt vonult be a filmtörténetbe, hogy aztán örökre ott ragadjon. A Pannonia ráadásul az eredeti, 165 perces változatot küldi moziba, digitálisan felújított képpel és hanggal, felirattal.