Kult hvg.hu 2015. augusztus. 08. 18:15

„A süketelés legjobb ellenszere az éberség” – így búcsúzott fenegyerek showman

Az évek alatt legendássá vált Jon Stewart csütörtök este utoljára vezette a Daily Show című műsorát – 17 év után köszönt le a műsorvezetésről. A show Amerika egyik legnézettebb műsora volt, a 2008-as Obama-interjút például 3,6 millióan látták. Utolsó monológja vádbeszéd volt a süketelés, az amerikai közbeszédet is fojtogató mellébeszélés ellen.

AFP / Robyn Beck

Az utolsó este Stewart egy hosszabb beszéddel köszönt el a közönségétől, amiben benne volt minden, ami a népszerű, de egyben sokat is kritizált Stewartot jellemezte: Amerika-bírálat, önirónia, a politikusokkal – különösen a republikánusokkal – szembeni ellenérzések. Mindaz, ami Stewart műsorát annyira nézetté tette.

Lefordítottuk és közreadjuk "magyarított" monológját, ha a beszéd a magyarországi viszonyokat juttatja eszébe, az csak a véletlen műve. Vagy talán azt bizonyítja, hogy másutt sem mennek másképp a dolgok.

A bullshit-ipar munkásai

"Süketelés (bullshit). Ott van mindenütt. Alig maradt süketelésmentes terület. De nem minden süketelés rossz. A te rendes, napi, bio-, szabad felhasználású süketelésedre szükség van. Ez ártalmatlan, megtermékenyíti és ápolja a mindennapi társas kapcsolatokat. Arra szolgál, hogy a folyamatos sírás-rívással ne sértsünk meg másokat.

De van olyan süketelés, ami igenis kártékony. Az előre kitervelt, intézményesített fajta, amelyet arra készítenek, hogy viszályt szítson, megossza az embereket és elhomályosítsa a dolgokat. Kik termelik ezt a süketelést? A hivatásos süketelők.

Három alapízben gyártják.

Az első: jó dolgoknak tünteti fel a rossz dolgokat. Bio, csak természetes alapanyagból készül. Mert a nagyüzemi cukros süketelést senki nem veszi. Ott van például Patriot Act (a terrorellenes harchoz szükséges, amerikaiak lehallgatását, megfigyelését tevő amerikai jogi szabályozás – a szerk.). Az ilyen "félsz annyira, hogy megengedd nekem, hogy egy pillantást vessek a telefonodra?" törvényekre senki nem vevő ma már. Tehát akárhányszor valamit A Nagy Szabad Családpárti Igazságos Egészséges Amerika nevében tesznek, csak fülelj rendesen. Esélyes, hogy olyan helyen találták ki, ahol a termékek nyomokban süketelést tartalmaznak.

A második: a süketelés-paraván mögé rejteni a rossz dolgokat. Túlbonyolítják a dolgokat. Például: letöltenék némi Kis Grófót (eredeti szövegben egy amerikai zenész), állítólag ez most divat. De nem óhajtom elolvasni a tolsztoji hosszúságú „Felhasználási Feltételeket”. Szóval csak rányomok az "egyetértek" feliratra, akkor is, ha ezzel megadom az Apple-nek a barátnőm feletti első éjszaka jogát. Kisbetűk, törvények, rendeletek, kivételek, jogi útvesztők.

És végül: a süketelés végtelen számú lehetőséget kínál arra, hogy a süketelők álcázzák az impotenciájukat. Azt mondják: „még ne tegyünk semmit, mert még nem tudunk mindent. Nem léphetünk a globális felmelegedés ellen, amíg az egész világ egyet nem ért abban, hogy a melegházasság-oltás mellékhatásaként nem fognak a gyermekeink menekültekkel házasodni, akik majd elveszik a munkánkat.”

Namármost.

A jó hír az, hogy a süketelésipar munkásai hanyag munkát végeznek. Könnyen kiszúrhatjuk a süketelésüket. És ez jó móka. Tehát azt mondom, barátaim, a süketelés legjobb ellenszere az éberség. Ha süketelésre bukkansz, emeld fel a hangod."

Mindenki, aki számít

Jon Stewart 1999-ben lett a Daily Show vezetője, és irányításával a műsor humora érezhetően politikusabbá vált. Több méltatója ezért inkább politikusnak, mint komikusnak tartja. A műsor egyre népszerűbbé vált, 2003-ban milliós, 2008-ban már kétmilliós nézőszámot tudott produkálni a Comedy Central csatornán, a 2008-as Obama-interjút pedig 3,6 millióan látták. A show a negyedik legnépszerűbb esti showműsor volt az USA-ban.

AFP / Comedy Cent / Mad Cow Prod / The Kobal Collection

Stewart a New York-i tornyok elleni támadás után négy napig minden este adásban volt. A show regnálása alatt összesen 18 Primetime Emmy-díjat kapott. Interjút készített többek között a pakisztáni Malala Juszafzaival, akit a tálibok arcon lőttek, mert kiállt a nők tanuláshoz való jogáért. De megfordult a műsorban új Star Wars-filmet is rendező J. J. Abramstól a stand-up komikus Louis C. K.-n át Tom Cruise-ig mindenki, aki számít Amerikában.

Emlékezetes pillanat volt, amikor Stewart 2009-ben Herry Truman elnököt háborús bűnösnek aposztrofálta az atombomba ledobása miatt, mert minden figyelmeztetés nélkül vetette be az atomfegyvert. Később visszavonta a kijelentését azzal a megjegyzéssel, hogy nem vette figyelembe a második világháború komplexitását.

Az amerikai médiában egyébként is divatba jött a visszavonulás. David Letterman 33 év után szintén abbahagyta a műsorkészítést, ahogy tavaly Jay Leno is átadta a Late Night Show vezetését Jimmy Fallonnának (ez a döntése nem saját elhatározásból született, az NBC csatorna váltotta le őt). Letterman utolsó műsora május 20-án került adásba, utolsó vendége a legelső műsor legelső vendége, Bill Murray volt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.