2015. június. 23. 15:47 MTI Utolsó frissítés: 2015. június. 23. 18:25 Kult

Felrobbantott az Iszlám Állam egy félezer éves palmürai mauzóleumot

Felrobbantottak két jelentős muzulmán mauzóleumot az elmúlt napokban az Iszlám Állam (IÁ) fegyveresei az északkelet-szíriai Palmüra romvárosban és környékén – közölte Mámún Abdel Karím, a szíriai régészeti hatóságok vezetője kedden.

Az egyik elpusztított mauzóleum négy kilométerre északra feküdt Palmürától, és az iszlám síita vonulatának előretörésében jelentős szerepet játszó Ali kalifa – az iszlám negyedik, a síiták szerint „helyesen vezető” kalifája – unokatestvérének leszármazottjáé volt. A másik felrobbantott mauzóleum ötszáz éves volt, és a város egyik vallási vezetőjének volt a nyughelye.    

Az IÁ szélsőségesei az uralmuk alá tartozó szíriai területeken az elmúlt egy év során mintegy ötven darab, száz és kétszáz év közötti mauzóleumot és sírhelyet pusztítottak el, mert az ilyen típusú végső nyughelyek saját értelmezésük szerint ellenkeznek az iszlámmal – mondta Karím.

Hozzátette, az elmúlt tíz napban a palmürai lakosok sírköveit is elpusztították, ha azok láthatóak voltak. A síroknak ugyanis a szélsőségesek felfogása szerint nem szabad szembetűnőnek lenniük.

Múlt héten az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet azt közölte, hogy az IÁ emberei taposóaknákat és egyéb robbanószerkezeteket telepítettek a romváros területén, bár egyelőre nem tiszták a radikálisok szándékai. Nem tudni, hogy a történelmi emlékhely teljes körű megsemmisítése vagy a kormányhadsereg elrettentése a céljuk.

Palmüra az ókori Szíria fontos városa volt egy oázisban, Damaszkusztól 240 kilométerrel északkeletre és az Eufrátesztől 200 kilométerrel nyugatra. A mediterrán térség és az ókori Kelet közötti kereskedelem fontos központjaként szolgált, a karavánok számára hosszú évszázadokon "a sivatag mátkája" volt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.