Kult MTI / hvg.hu 2015. május. 26. 20:37

Capa-nagydíjra jelölték Stiller Ákost, a HVG fotóriporterét

Kudász Gábor Arionnak Az emberi lépték, Sopronyi Gyulának Kilencven perc, Stiller Ákosnak, a HVG fotóriporterének pedig a Roma Biblia című pályaművéért ítélt oda fejenként 500 ezer forintos támogatással járó ösztöndíjat a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíj zsűrije, amely a három jelölt közül októberben hirdeti ki a nagydíjast, aki további 3,5 millió forintot vehet majd át.

Rossz jelzés volt, hogy a magyar fotográfiának, amely annyi kiemelkedő alkotóval rendelkezik, nem létezett egy olyan díja, amelyre az egész világ odafigyel - közölte a jelöltek listájának bejelentésekor Kőrösi Orsolya, az elismerést alapító Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ ügyvezető igazgatója.   

Horányi Attila, a zsűri elnöke a frissen alapított elismerést méltatva azt mondta, fontos, hogy kik ülnek a zsűriben és hogy mennyi pénzt lehet nyerni, de egy díj valódi értékét a pályázók száma és minősége mutatja meg; panaszra pedig nem lehet ok - tette hozzá. A művészettörténész szerint a zsűri több körben választotta ki a három ösztöndíjast, akik közül bármelyikük a Capa Központ büszkeségére válik majd.

Az ösztöndíj után az elismerés odaítéléséről is egy neves magyar és nemzetközi szakemberekből álló független zsűri dönt, amelynek Horányi Attila, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Elméleti Intézetének adjunktusa mellett tagjai Korniss Péter Kossuth-díjas fotográfus; Perenyei Monika művészettörténész, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet munkatársa; Regina Anzenberger, az Anzenberger Galéria tulajdonosa és vezetője; Dimitri Beck, a Polka magazin főszerkesztője és Clare Grafik, a The Photographers' Gallery főkurátora.

A zsűri munkáját titkárként Virágvölgyi István, a Capa Központ szakmai igazgatója segíti, akinek szavazati joga nincs.

Perenyei Monika az eredményhirdetésen azt mondta, Kudász Gábor Arion Az emberi lépték című projektjéhez 2014 óta készít képeket három magyar téglagyárban; a sorozat képei ugyanúgy egy nagy építmény részei, mint az üzemekben előállított téglák. Nagyon meggyőző vizualitás jellemzi a felvételeket, amelyek narrativitásukban nagyon sűrűek, szcenírozottak, megidézik a hatvanas évek fotorealizmusát, elemzői szemléletmódról tesznek tanúbizonyságot.

Korniss Péter fotóművész Soporonyi Gyula sorozatáról szólva kiemelte, hogy a szemlélő semmit nem lát a felvételek készítése idején zajló futballmeccsekből, csak hallatlanul fotografikus szemléletmóddal elkapott pillanatokat. "Van valami feszültség, valami rejtély ezekben a képekben: azt látjuk, amit a stadionok fényei megvilágítanak, és az egészből összeáll egy különös világ" - fogalmazott.

Horányi Attila szerint Stiller Ákos, a HVG fotóriportere klasszikus dokumentarista munkával állt elő, a roma témájú pályázatok közül az emelte ki sorozatát, hogy sajátosan működő közösségek pozitív üzenetét szeretné megfogalmazni. Az alkotó egyfelől kíváncsi a valóságra, ugyanakkor reflektál is arra - méltatta az ösztöndíjast.

Kollégánk, Stiller Ákos januárban a dokumentarista társadalomábrázolás kategóriában hozta el az első díjat a 33. Magyar Sajtófotó Pályázaton, februárban pedig megnyerte az első díjat az amerikai Pictures of the Year idei sajtófotóversenyének képriport kategóriájában.

Az indiai Urdu atya által vezetett katolikus gyülekezet Körömön
Stiller Ákos

Az ötmillió forint összdíjazású Capa-nagydíjat 2014 októberében alapította meg magyar vagy Magyarországon élő egyéni alkotók vagy kis létszámú alkotócsoportok számára a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ. Az elismerést minden évben olyan, a fotográfia bármely ágában dolgozó alkotó kaphatja, aki vagy amely szakmailag megalapozott múlttal rendelkezik és korábban kiemelkedő tehetségről tett tanúbizonyságot.

Pályázni már folyamatban lévő, de még nem publikált munkával és a munka folytatását vagy befejezését felvázoló szinopszissal lehetett. A pályázatra a Capa Központ olyan pályaműveket és szinopszisokat várt, amelyek társadalmilag elkötelezett alkotói módokról tesznek tanúbizonyságot.

A zsűri a pályázat első szakaszában három ösztöndíjast választott ki, akik a leadott szinopszisuk alapján folytatják a már megkezdett munkát, és erről beszámolnak a zsűrinek. Ezek után, a pályázat második szakaszában a zsűri kiválasztja a nagydíjast a három ösztöndíjas közül.

Az első nagydíjat 2015. október 22-én, Robert Capa születésének évfordulóján adják át.