A régi idők slágerei, az alternatív zene és a városi cigánymuzsika egyedi ötvözéséről ismert Budapest Bár zenekar legújabb műsorában új oldaláról mutatkozik. Ezúttal a klezmer zenében kalandoznak.
A Budapest Bár klezmer-kalandja 2014 májusában a győri Öt Templom Fesztiválon kezdődött, a tavalyi Zsidó Nyári Fesztiválon már Bangó Margittal közösen léptek fel. Nem volt kérdéses, hogy előbb-utóbb lemezen is megörökítik a műsort. A Klezmer című album májusban jelenik meg, a zenekar tagjain kívül szerepel rajta Bangó Margit, Fekete László, a Dohány utcai Zsinagóga főkántora és Mező Misi, a Magna Cum Laude frontembere is.
Farkas Róbertéktől egy-egy klezmer dalt korábban is hallhatott a közönség. Mint a zenekarvezető mondja, “a zsidó népzene már csak azért is megkerülhetetlen a Budapest Bár számára, mert a két nép, a zsidóság és a cigányság sorsa több szempontból is nagyon hasonló itt Kelet-Európában. Közös a múltunk, a tragédiánk, és a zenénk is számtalanszor összefonódott. Korábban rendszeresen vendégszerepeltem a Pannónia Klezmer Band-ben, ott is megtapasztaltam, hogy a klezmer zene lüktetése, zeneisége és lelkülete egyáltalán nem áll távol egy cigányzenekartól”.
Az albumon olyan népszerű szerzemények is szerepelnek, mint például a Misirlou, amit a Taxi és a Ponyvaregény cimű filmekből is jól ismer a közönség, ráadásul ez volt az első klezmer száma is a Budapest Bárnak. „De helyet kapott a lemezen a Hava Nagila is, amely minden alkalommal hatalmas siker a koncertjeinken”, és szerepel a Hegedűs a háztetőn című musicalből ismert Bordal is, Mező Misi előadásában.
Persze nem csak dinamikus, feszes ritmusú kompozíciók szerepelnek a lemezen. Különlegesen szép az Ősz hajú asszony (My Yiddishe Momme) című dal, amely Bangó Margit előadásában elképesztő hatással bír. „A lemezfelvételen egyszerűen megállt a levegő, és szájtátva hallgattuk a csodát, egy tökéletes és szívet melengető vallomást” – mondta Farkas. „Számomra többszörös boldogság ez a lemez, hiszen édesapám, Farkas István, aki a 100 Tagú Cigányzenekar szólamvezetője és brácsása volt, most vendégként gazdagítja játékával a kitűnő zenéket, valamint első alkalom, hogy én is játszom brácsán, a Szól a kakas már című ismert zsidó népdalban.”
A klezmer album születése ihlette a Memory of Shoa című művet, amelynek szerzője és előadója a zenekar cimbalmosa, Farkas Mihály. Így vall a zenéjéről: "A Soáról sokat hallottam Fábri György barátomtól, mentoromtól, aki már sajnos nincs velünk. Az ő emlékére írtam a kompozíciót, amit szólóban játszom, cimbalmon. Ebbe a zenébe sűrítettem milliók elpusztításának fájdalmát, a zsidóság és cigányság közös tragédiáját, és a reményt, hogy soha többé nem ismétlődik meg ártatlan életek kioltása sehol a világon. "
A Budapest Bár és Bangó Margit június 7-én a CNN Anthony Bourdain – Parts Unknown (magyarul Nem séfnek való vidék) című sorozat keretében készült műsorában is feltűnik majd.
A zenekar május 7-én Győrben, az Öt Templom Fesztivál keretében, Budapesten pedig a MOM Kulturális Központban, június 4-én mutatja be a lemez anyagát.