Kult hvg.hu/MTI 2015. április. 23. 11:55

Vidnyánszky: "a Nemzeti hatszáz fős közönsége döbbenten állt"

A "méltatlan politikai petíciózást" választották a közönségtalálkozó helyett a bécsi Burgtheater színészei, akik vasárnap a Nemzeti Színházban a Sirály előadása után egy politikai nyilatkozatot olvastak fel a színpadon – mondta Vidnyánszky Attila színházigazgató a Heti Válasznak.

Döbbenten állt a Nemzeti Színház hatszáz fős közönsége a Burgtheater színészeinek vasárnapi viselkedése előtt – mondta Vidnyánszky Attila a Heti Válasznak.

A Nemzeti Színház vezetője szerint az ominózus előadás előtti egyeztetések során minden lehetőséget megadtak a színészeknek, hogy elmondhassák az álláspontjukat és jelezték nekik, hogy a rendező nélkül is lehet közönségtalálkozó. De szerinte a társulat ezt nem akarta, "helyette a méltatlan politikai petíciózást választották. Hacsak nem a feszültség szítása volt a céljuk..."

Mint ismert, vasárnap este egy váratlan akció keretében egy, a magyarországi demokráciát féltő politikai nyilatkozatot olvasott fel a Burgtheater Sirály-előadása után a bécsi társulat egyik tagja. Az előzetes programtól eltérően sem Karin Bergmann, sem a darab rendezője, Jan Bosse nem jött el a társulattal.  

A Nemzeti Színház direktora most a Heti Válasznak azt mondta, a bécsiek visszakozása finoman szólva is barátságtalan, és nem európai gesztus volt azt követően, hogy ő korábban elment arra a nemzeti színházakról szóló vitára a Goethe Intézetbe, amelyet szerinte a bécsi és a hamburgi színház is a budapesti vendégjáték feltételéül szabott.

A Burgtheater társulata egy órával a Sirály előadása előtt bejelentette, hogy fel kívánnak olvasni egy levelet, arra hivatkozva, hogy a nemzetisek lemondták a közönségtalálkozójukat – idézte fel Vidnyánszky Attila, aki szerint viszont valójában a bécsiek mondtak le a közönséggel való találkozás lehetőségéről azzal, hogy a rendező és a színház intendánsa sem jött el.

Túry Gergely
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.