2015. március. 11. 20:49 MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 11. 20:48 Kult

Elkezdi gyűjteni a bevándorlók és vendégmunkások tárgyait a Bécsi Múzeum

A Bécsi Múzeum szerint a török és egykori jugoszláv bevándorlók tárgyi kultúrája is hozzátartozik a városhoz, ezért külön munkacsoport alakult ezek gyűjtésére.

Jugoszláv és török vendégmunkások ötven éve kezdődött ausztriai beáramlásáról szóló tárgyi emlékek gyűjtésébe kezdett a Bécs Múzeum (Wien Museum), hogy 2016-ra kortörténeti válogatás álljon össze a jelenségről - közölték a felhívás szervezői szerdán.

A bevándorlás ugyanúgy hozzátartozik Bécs múltjához, mint jelenéhez és jövőjéhez - hangsúlyozták az osztrák főváros és a múzeum képviselői, akik közösen szervezik az akciót. A beérkező tárgyak kezelésére külön munkacsoport alakult. 

Wolfgang Kos, a múzeum igazgatója úgy vélte, a legnagyobb probléma várhatóan az lesz, hogy a szerényebb életkörülmények között csak kevés tárgyi emlék tudott fennmaradni. 

Vida Bakondy, a projekt vezetője hangsúlyozta: a bevándorlás történetére koncentrálnak, a tárgyi emlékeket a hatvanas évektől a kilencvenes évekig bezárólag várják. Kiemelte: fontos, hogy minél előbb elkezdjék gyűjteni őket, mert félő, hogy előbb-utóbb nyomuk vész.

A szervezők példaként említettek néhány, a korszakot jól jellemző mindennapos használati tárgyat, köztük azt a jugoszláv zenéket tartalmazó magnókazettát - amelyet a nyolcvanas években egy jugoszláv bank osztogatott reklámajándékként a Bécsbe áttelepülteknek - vagy azt az Ausztriában hajdan kapható, Karadeniz nevű - amúgy Srí Lankán előállított - "török" teát, amelyet a törökök az otthonmaradtak kérésére gyakran vittek haza ajándékként, mivel náluk nem lehetett kapni. 

Arról még nem született konkrét döntés, hogy milyen formában mutatják majd be a beküldött tárgyakat, de a múzeum igazgatója azt sem zárta ki, hogy állandó kiállítás alapanyagát képezik majd az emlékek. 

A kezdeményezés az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és a Zöldek támogatásával valósul meg. Az SPÖ képviselője örömét fejezte ki, hogy a bevándorlás helyet kap a Bécs Múzeum gyűjteményében. A Zöldek képviselője szerint a kiállítás hozzájárul a bécsiek közösségélményhez.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.