Egyszerűen csak Királynak nevezték, ő volt a rock and roll legfényesebb csillaga, kulturális ikon, zenész-színész, no és Budapest díszpolgára. Elvis Aaron Presley 1935. január 8-án született, pont 80 éve. Dalaiból tengernyi feldolgozás készült, ezek közül választottunk most nyolc meglepő darabot. Ezzel bizonyítjuk a tételt: Elvis él.
Elvis 1963-ban vette fel a hasonló című filmhez Doc Pomus és Mort Shuman által írt dalt, amit aztán számos előadó dolgozott fel. Az egyik legőrültebb a Dead Kennedys által begyorsított, több helyen a szövegben is átírt húzós punk opus lett.
Pearl Jam: Can't Help Falling In Love
S, ha már Las Vegas: a Perl Jam által 2000-ben rögzített Can't Help Falling In Love című 1961-es Elvis-dalt ebben a videóban épp a Las Vegas-i közönségnek vezeti elő. A kilencvenes években még grunge-bandának tűnő, de azóta – mint legutóbbi, kiváló lemeze kapcsán írtuk – végleg kategóriák felett álló, „népfrontos” amerikai zenekarrá vált Pearl Jam látszólag messze esik az Elvis-világtól, de az eredetileg a Blue Hawaii című filmhez készült – Hugo Peretti, Luigi Creatore és George David Weiss által írt – dalt nagyon is át tudták fordítani saját stílusukba.
Justin Timberlake: Heartbreak Hotel
Az új évezred üdvöskéit sem hagyja hidegen a Király életműve. Maga Justin Timberlake is előadja időnként például az 1956-os Elvis-rock and rollt, a Heartbreak Hotelt. Íme:
Fine Young Cannibals: Suspicous minds
A 80-as évek brit popjának egyik fura, és eredeti színfoltja volt a Fine Young Cannibals, amely 1985-ös debütáló albumára vette fel Elvis Suspicous minds-át. Rögtön egy csomó ország slágerlistáira is rákerültek ezzel illetve a Johnny Come Home-mal. Az Elvis-dalt Mark James írta, s 1969-ben a Királyt is minden lista élére lőtte.
Nick Cave & The Bad Seeds: In The Ghetto
Akkor jó egy jó feldolgozás dal, ha azt – megtartva (nagyjából) az eredeti dallamvezetést, és szöveget – az adott előadó a magáévá teszi, a saját stílusában értelmezi újra. A szintén 1969-es In the Ghetto című – a szegénység és az ebből fakadó kriminalitás újratermelődését megéneklő – ballada ebben a feldolgozásban pont olyan, mintha azt Nick Cave írta volna saját magának és nem Mac Davis Elvisnek.
Queen: Jailhouse Rock
És hogy hogyan énekelte Freddy Mercury a rock and roll talán legnagyobb klasszikusának számító 1957-es Jailhouse Rockot 1981-ben? Hát, például Montrealban így:
Green Day: That's Alright Mama
A 90-es évek neopunk mozgalmának kaliforniai vezérhajója, a később szelídebb, poposabb vizekre evező Green Day 2009-ben adta ki a 21st Century Breakdown című, egy pár történetét feldolgozó konceptalbumát. Erre került fel az Elvis első kislemezével világhírűvé vált dal, amit egyébként korábban Arthur Crudup írt és adott elő.
Anna Calvi: Surrender
Az utóbbi évek egyik legérdekesebb, extravagáns énekesnője második kislemezére énekelte fel a Surrendert – egészen elképesztő hangulatú dallá alakítva az 1961-es, Doc Pomus és Mort Shuman által egy 1902-es nápolyi balladát feldolgozó szerzeményét.