Kult Bicsérdi Ádám 2014. október. 20. 13:35

Játék határokkal – őrült móka helyett steril és unalmas műsort kaptunk

Azt ígérték, ez lesz az új Játék határok nélkül, de hamar kiderült, hogy az új verzió csak nyomaiban emlékeztet a régi, óriási népszerűségű műsorra. A modernizált vetélkedő aligha ér majd el akkora sikert, mint elődje, ugyanis épp a legjobb tulajdonságait vesztette el. Ez a műsor már nem a népek barátkozását szolgálja, és nem is emlékeztet egy őrült nyári pótolimpiára. Ráadásul a még itthon le sem adott részekre is rábukkantunk a YouTube-on.

Az M3 indulásakor került a képbe a közmédiánál a kilencvenes évek egyik legsikeresebb tévéműsora, a Játék határok nélkül. A műsort már régóta követelték a rajongók a képernyőre és az M3 nosztalgicsatornán most már folyamatosan elcsíphetőek a régi részek. Újra izgulhatunk tehát, és együtt élvezhetjük, ahogy a gyöngyösi csapat lealázza a mezőnyt például vizeslufi-szüretelésben. Október 18-án viszont hosszas beharangozás után elindult az új Játék határok nélkül az M1-en. (Az első rész itt végignézhető). Az MTVA ezzel sajnos túlzásba esett a nosztalgiázással.

Hajrá citromsárgák!

A lécet ennél magasabbra nem is tehette volna a köztévé, hiszen azok számára, akik például a kilencvenes években voltak gyerekek, az eredeti műsor főcímzenéjére és képeire egyszerűen megszűnt a külvilág. Onnantól már csak egyetlen dolog számított: az, hogy a citromsárga jelmezekben szaladgáló, csúszkáló, úszó, mászó emberkék mindenkinél ügyesebbek legyenek. A Játék határok nélkül volt a pótolimpia a magyar nézőknek.

Youtube

Ráadásul mi, magyarok nagyon komolyan vettük az egészet. Míg a görögök vagy olaszok olykor látványosan feladták vagy csak ímmel-ámmal végezték az őrültebbnél őrültebb versenyszámokat, addig nálunk mindenkit fűtött a bizonyítási vágy. 1993-ban csatlakoztunk a páneurópai játékhoz, és egészen a műsor megszűnéséig, 1999-ig állandó résztvevői voltunk sorozatnak. A magyar csapat erejét jól mutatja, hogy a hét szériából hármat megnyertünk: kétszer Kecskemét, egyszer Százhalombatta polgárai váltak nemzeti hősökké.

Kecskemét győzelme:

A Játék határok nélkül nem titkolt célja az volt, hogy az európai országok népeit közelebb hozza egymáshoz, játékos formában mutasson meg valamit egy nép karakterisztikájáról, tájairól. Ezért szerepeltek a műsorban kis bejátszások a résztvevő városokról, igaz, azzal talán a szervezők sem számoltak, hogy például hogyan fogja kimondani a francia kommentátor azt, hogy Pestszentlőrinc-Pestszentimre. De ezek az apróságok csak még inkább fokozták az amúgy is kedélyes hangulatot.

Ez nem az a Játék határok nélkül

Az új Játék határok nélkül azonban nem a régi műsor folytatása. Érthető, hogy a magyar nézőknek csak így lehetett eladni egy hasonló vetélkedőt, de azért nem ártott volna hangsúlyozni, hogy azért itt sok minden más lesz, mint az eredeti műsorban. Amit most Játék határok nélkül címen vetít szombatonként az MTV, az a francia Intervilles-játék nemzetközi verziója. Az Intervilles International 2005 óta létezik, ekkor a házigazda franciák mellett Oroszország, Kína és Ukrajna vett részt a vetélkedőben. Azóta itt is folyamatosan cserélődött a mezőny, Csehország, Fehéroroszország mellett olyan egzotikus országok is csatlakoztak néhány évadhoz, mint Thaiföld vagy a Fülöp-szigetek. A most vetített verzió előtt pedig a sorozat történetében először az afrikai kontinens, pontosabban Elefántcsontpart adott otthont az őrült játéknak.

Így jutottunk el 2014-hez, amikor Magyarország nemcsak hogy csatlakozott a sorozathoz, de a forgatás is végig Budapesten, az Origo filmstúdiójában zajlott. S ha már az Intervilles International itt forgott, a magyar fél elérte, hogy azt Játék határok nélkül néven futtassa. Még ezzel sem lett volna nagy baj, ha az újraélesztés a régi műsor szellemiségét hozná. De ez csak részben valósult meg.

Egyrészt itt már senkit nem érdekel, ki honnan jött, nem városok, hanem országok versenyeznek egymással, de az indonézekről példul azon kívül, hogy jól táncolnak a a forgatási szünetben, nem sokat tudtunk meg. Ráadásul a verseny egyik legszimpatikusabb vonása is eltűnt: itt már nem a százhalombattai tesitanár küzd lélkszakadva, hanem például olimpia bajnokunk, Pulai Imre, vagy egy profi kaszkadőr. Celebeket is kapunk a természetesen, például Puskás Peti és a Rippel fivérek személyében. És ez még mindig a kisebb baj.

Az egész műsornak sajnos nagyon steril a hangulata. Ez nyilván abból is adódik, hogy szabad tér helyett most egy hatalmas stúdióban veszik fel a versenyt, így jóval kevesebb a helyszíni néző, nehéz is feltüzelni magát bárkinek is a képernyők előtt, ha a helyszíni drukkolás helyett inkább az aláfestő zenét hallja. A műsor alkotói úgy tűnik, elfelejtették, hogy a Játék határok nélkül vérbeli nyári karnevál volt a maga idejében.

Pozitívumként azonban mindenképp meg kell említeni, hogy Gundel Takács Gábor kommentálása még mindig szórakoztató, neki mindig is jól állt, ha csetlő-botló, jelmezbe öltözött figurák szenvedéseit kell közvetítenie. Geszler Dorottyát és Borbás Máriát viszont még franciák is hiányolják. Helyettük Varga Edit és Harsányi Levente parolázik egymással a versenyszámok között – az első részben úgy tűnik, még ők sem igazán találták a helyüket és szerepüket, de később még persze belejöhetnek.

MTI / Mohai Balázs

A versenyszámok alapkoncepciója viszont maradt: a csapattagoknak fura, lehetőleg a mozgást akadályozó jelmezben kell különböző ügyességi számokban jeleskedni. Egy műsorban öt számban méri össze tudását a hat résztvevő csapat, ebből kettőben is komoly szerepet kap néhány felbőszült bika.

A franciáknál már lement a műsor

Összességében tehát nincs nagy baj ezzel a műsorral, csak hogy senki ne várjon Játék határok nélkül szintet – ez egy kedves próbálkozás, modernizált verzióban. Igaz, attól, hogy GoPro kamerákkal felturbózott show-t nézünk HD felbontásban, még nem biztos, hogy jól szórakozunk. A Játék határok nélkülnek a VHS-korszak állt jól, nem hiába ilyen minőségben találhatóak meg a régi részek a YouTube-on.

A YouTube-bal pedig el is érkeztünk az új műsor legnagyobb bajához. Azt ugyanis nyilvánvalóan nem reklámozta túl a köztévé, hogy franciául már a további részek is végignézhetőek a videomegosztón. A részeket még májusban forgatták, a sorozatot Franciaországban sugárzó Gulli csatorna pedig az MTV-nél korábban adta le a részeket.

A teljes második elődöntő francia kommentárral:

Így például már rég lehet tudni, hogy hogyan szerepelt az első műsorban diadalmaskodó magyar csapat a másik elődöntőben és sajnos az is kiderült így, hogy a versenyszámok között nem lesz nagy különbség: a második részben is szerepet kap majd a bika, és a tenger hullámait imitáló mini-szörfpálya. És elnézve a francia közvetítést, az sem véletlen, hogy a francia kollégák arról beszélgetnek a műsor elején, hogy a magyar csapatban bezzeg olimpiai bajnokok is szerepelnek. Szóval, lehet, hogy már megint csak mi vesszük olyan komolyan ezt a játékot.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.