A hivatalos mérések kezdete óta sosem fogyott ennyire kevés hanghordozó az Egyesült Államokban.
A múlt héten összesen 3,97 millió lemez kelt el az USÁ-ban - ez a Nielsen Soundscan-féle mérések kezdete, 1991 óta a legalacsonyabb heti albumeladás, egyben ez az első eset az elmúlt 23 évben, hogy az eladások 4 millió alá estek volna - adja hírül az amerikai zeneipari magazin, a Billboard.
A slágerlistát jelenleg Wiz Khalifa Blacc Hollywood című lemeze vezeti, mely megjelenése hetében 90 ezer példányban kelt el.
Összehasonlításképpen: egy évvel ezelőtt ugyanezen a héten 4,88 millió hanghordozó fogyott (tavaly az elemzők azon keseregtek, hogy az átlagos heti lemezeladások 5 millió alá esnek, ma ez a szám már szinte elérhetetlennek tűnik), ráadásul az idei év folyamatos csökkenő tendenciát mutat.
Az átlagos heti lemezfogyás az év első negyedévében 4,75 millió, a második negyedévben 4,55 millió, még a harmadik negyedév első nyolc hetében 4,2 millió. Összességében idén 14,6 százalékkal kevesebb album kelt el, mint tavaly.
"Mit is mondhatnék az e heti eladási adatokról?", mondja egy amerikai terjesztőcég vezető munkatársa, "Emlékszem, amikor a lemezeladások 10 millió alá estek, és az iparág tragédiaként élte meg a dolgot"
A Billboard információja szerint mindemellett csökkennek a digitális eladások is: digitális albumból 11,7 százalékkal, digitális trackekből 12,8 százalékkal kevesebb fogyott idén.
Mindeközben a streaming-szolgáltatások egyre népszerűbbek és egyre többen választják a fizetős zenefogyasztás ezen formáját - ugyanakkor a zeneipar szereplői nincsenek meggyőződve arról, hogy a streaming-bevételek pótolhatják a digitális eladások csökkenésével kieső pénzeket.
Öröm az ürömben az amerikai zeneipar számára, hogy - mint arról korábban már hírt adtunk - a tengerentúli vinyl-eladások felfelé baktatnak: Jack White Lazaretto című szólólemezének Ultra LP-változata heti eladási rekordot döntött, amikor a megjelenése utáni első hét napján összesen 40 ezer korongot vásároltak belőle.
Ami a globális tendenciákat illeti, tavaly összességében csökkentek az eladások, főleg a korábban erős bástyának számító Japán piac komoly gyengülése miatt. A lemezeladásokból 3,9 százalékkal kevesebb bevétel keletkezett - ez összesen 15 millárd dollár bevétel a zeneipar számára -, ám külön a Japán piacon 16,7 százalékkal kevesebb lemez kelt el.
Különösen figyelemre méltó tény ez ahhoz képest, hogy egy évvel korábban, 2012-ben az eladások száma - 1999 óta először -, ha csak 0,3 százalékkal is, de növekedett.