Kereszthuzat, ventilátor, jégkocka. A nyári hőség elengedhetetlen kellékei, és az alvásnak is jót tesznek. De van még néhány tippünk, hogy jobban aludjon a fülledt időben.
Az alvás szervezetünk egyik legfontosabb egészségmegőrző funkciója – alvás nélkül semmi sem megy úgy, ahogy szeretnénk. Az alváshiány nem csak az egész napos ásítozást jelenti. Alváshiányos állapotban a szervezet stresszhormon szintje megnő, a test védekező képessége viszont csökken. Az alváshiány jelentős hatással van az emésztésre, az egész metabolikus folyamatra, a keringési rendszerre, a hangulatunkra és a memóriánkra is. Magyarán szólva, egy hosszabb alváshiányos időszak hizlal, butít és jó eséllyel tartósan meg is betegíthet. Ezért fontos, hogy mindent megtegyünk az álmatlanság ellen – például úgy, hogy nem engedjük, hogy a kánikula belerondítson a jól megérdemelt pihenésünkbe.
Nyár és alvás
Minden hónap különböző módon gyakorol hatást a szervezetünk működésére – ezáltal az alvásunkra is. Ami leginkább befolyásolja az alvást nyáron, az a kánikula, illetve a hálószobánk hőmérsékletének drasztikus emelkedése. Ám a hosszú nappalok is hatással vannak az elalvás-ébredés ciklusra: pechünre nemcsak később megy le a nap, de korábban is kel, ami ellentétes azzal az igényünkkel, hogy későn fekszünk, de tovább alszunk. Ezért mindenképpen javasolt a hálószoba sötétítése – és a nyitott ablakok miatt egy füldugó sem árt, hogy védekezzünk a zaj ellen. A külső zajok ugyanis, még ha nem is ébredünk fel rájuk, rengeteget rontanak az alvás minőségén.
Emellett nyáron, főképp egy hosszú vakáció alatt hajlamosak vagyunk rossz alvási szokásokat kialakítani – például a későn fekvést koránkeléssel párosítva, ami egy jó 3 hónapon át tartó folyamatos alváshiányhoz vezet. Gyerekek alvási szokásaira különösen veszélyes a szünidő – hajlamosak ilyenkor a megszokott napirendjüktől drasztikusan eltérni. Ha nem figyelünk oda rájuk kellőképp, nagyon fájdalmas lesz visszatérniük az iskolapadba és fölkelni reggelente.
Kánikula és alvás – miért nem tudunk melegben aludni?
Az alvás második fázisában a test kissé lehűl, míg a végtagok felmelegednek. Ezért fontos, hogy télen ne fázzunk elalvás előtt, mert a test és a végtagok közti hőmérséklet-különbség (ami az alvás előfeltétele) nem jön létre – így az elalvás folyamata a második fázisban elakad. A titok nyitja tehát egyszerű – nem szabad hagyni, hogy melegünk legyen.
Egyperces lehűlési trükkök kánikula idejére:
Ha van klímánk
Nem mindenki olyan szerencsés, hogy a hálószobája klimatizált – ha mégis, és bírjuk is a klímát, tehát nem fájdul meg a fülünk és nem kapunk percenként tüsszentési rohamokat, akkor a háló megfelelő hűtése midenképp javasolt. Bármilyen csábító is, a hálószobát ne hűtsük jégveremmé – az ideális hőmérséklet nyáron 20-22 fok, télen legfeljebb 18 fok. Ám ha kint 30-35 fok van, a 22 fok is óriási hőmérséklet különbséget okoz, ilyenkor elég a klímát 5-7 fokkal hűvösebbre állítani a kinti levegőnél.
És ha nincs…
A lehűléshez néha elég egy vizes zsebkendő is. A test hűtése ugyanis borzasztó egyszerű dolgokkal is megoldható
A borogatós módszer
A testnek számos olyan része van, ahol a pulzus könnyen kitapintható (csukló, boka, könyékhajlat, térdhajlat, nyak). Ezeken a részeken hűthető legkönnyebben a vér, ami aztán a testedben keringve más testtájakat is lehűt. Tehát: tegyen a csuklójára és a bokájára egy-egy hideg vizes zsebkendőt és várjon 1-2 percig – a lehűlés garantált!
Az egyiptomi módszer
Az ókori Egyiptom lakosai már évezredek óta tudják és gyakorolják a lehűlés holtbiztos módszerét.
A Nílus vidékén élő emberek gyakran benedvesítettek egy lepedőt (a viráglocsolásra használt spricni remekül megfelel a célnak, fontos ugyanis, hogy a lepedő ne legyen túl vizes) és avval takaróztak. Hűsen tart órákon át!
A jégkocka-módszer
El sem hiszi, mire nem képes egyetlen jégkocka, míg ki nem próbálta!
Itt is a csukló-boka-lábfej-tarkó testtájakat célozzuk meg. A módszer a következő: vegyen egy szem jégkockát (ha nincs, fagyasztott ételt, borsót vagy bármi fagyos dolgot), majd addig húzogassa a testén, míg el nem olvad. A lábfejjel érdemes kezdeni, majd haladjon felfelé a lábon, húzza végig a mellkasán, a nyak környékén, a tarkón, a homlokán és a halántékán. Mire a halántékához ér, a jégkocka már olyan pici, hogy akár el is lehet szopogatni – fagyi helyett.
Így hűtsük le a hálószobát
A háló hűtése klíma nélkül is megoldható. Először is fontos, hogy ne engedjük be a meleget a lakásba! Azaz: tartsuk zárva az ablakokat és húzzuk be a függönyt! Szellőztetés szóba sem jöhet, csakis este – addig is szellőztethetünk a bejárati ajtó felől, ha onnan hidegebb levegő jön be. Van azonban más módszer is, hogy hogyan lehet hűvösebb a hálószoba.
Vizes függöny
Vizezze be függönyöket, majd nedvesen akassza őket vissza a helyükre! Ebben az esetben az ablak is nyitva lehet, az enyhe légáramlat és a vizes függöny (vagy a karnisra akasztott lepedő) 20 perc alatt áthűti a szobát.
Ventillátor
Aki utálja a klímát, valószínüleg a ventillátort sem szereti, pedig két szempontból is hasznos ez a készülék. Egyrészt áthűl tőle a szoba, másrészt úgynevezett fehér zajt kelt, azaz egyenletes, monoton zajt csinál, épp elég halkat, hogy aludni lehessen, de ahhoz elég, hogy kiszűrje a többi, utcáról beszűrődő, hirtelen zajt, ami megzavarhatja az alvást.
Kereszthuzat
Nagy melegben az ablak kinyitása nem sokat számít – ám az egyenletes, nem túl erős légmozgás remekül hűti a lakást. Ezért érdemes az egymással szemben vagy srégen szemben lévő szobákban szellőztetni és éjszakára résnyire nyitva az ablakot kereszthuzatot csinálni.
További alvástippekért látogassa az alvasguru.hu honlapot.
Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!