Kult hvg.hu 2014. június. 18. 18:46

Alföldi: A diktatúra felé vezető út jót tesz a színháznak

Kerényi Imre szerinte "nem kultúrlény" és borzalmasnak tartja, ami Magyarországon van, de nem akar hosszú távra küföldre költözni Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház volt igazgatója. A színész-rendező a Magyar Narancsnak adott interjújában beszélt arról is, miért vállalta fel nyíltan szexualitását.

Kevés itthoni lehetőséget lát maga előtt Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház volt igazgatója, aki egyre többször dolgozik külföldön. A Magyar Narancsnak adott interjújában Alföldi azt mondta, szorong attól, hogy itthon lesz-e munkája az elkövetkezendő pár évben. Mint mondta, ott, ahol még szerinte lehet dolgozni, mint a Vígszínházban, vagy a Radnóti Színházban, jövőre lejárnak az igazgatói kinevezések, és ha a politikai szempontok maradnak a fontosak a kinevezéseknél, akkor nem lesz kívánatos az általa is képviselt kritikai hozzáállás a világhoz. Vidnyánszky Attiláról, a Nemzeti SZínház jelenlegi igazgatójáról azt mondta, kettesben azért nem ülne le vele vitázni, mert úgy gondolja, hogy ő nem mint szakember vesz részt a magyar színházi életben, hanem mint politikus.

A magyarországi viszonyokról Alföldi azt mondta, "borzalmas, ami itt van, és ez egyre nyomasztóbb", de ő nem tudna elmenni Magyarországról örökre annak ellenére, hogy nagyon rossz folyton szembesülni azzal, ami itthon van. "Most elmenni innen? Amikor ordítani kell? Nem..." - jelentette ki.

A színész-rendező azt mondta, minél nagyobb a zűrzavar, annál inkább olyan darabokhoz kell nyúlni, amik erről beszélnek, ezért választott olyan darabokat, mint a Danton, vagy a Mephisto. "Van az a mondás, hogy a diktatúra jót tesz a színháznak. Hát a diktatúra felé vezető út is jót tesz neki" - közölte, hozzátéve, hogy a színház ma újra a fontos dolgokról beszél és visszatértünk a nyolcvanas évekhez és az "összekacsintósdihoz".

Fülöp Máté

A színházi eszközökről szólva Alföldi kifejtette, feleslegesnek tartja a finomkodást: "amikor egy vödör szart öntenek az arcunkba ötpercenként, akkor nem lehet azt mondani, hogy gyere, üljünk le, és igyunk egy kávét. Nem kell visszaönteni, de muszáj élesen fogalmazni."

"Az mindegy, hogy a vak komondor melyik párthoz köthető. Nem fordulhat elő, hogy az az ember hatalomban marad. Ott maradt. Vagy itt van ez a hetvenéves, hosszú, hajú rendező... Nem fordulhat elő, hogy ilyen mondatokat mondjon. És az tök mindegy, hogy ő a megnevezhetetlen miniszteri megbízott. Ahogy az is, hogy a miniszterelnök épp melyik párt vezetője" - mondta Alföldi Kerényi Imrére utalva, akinek "buzilobbival" kapcsolatos kijelentéseire azt mondta, "aki így beszél, az nem kultúrlény. Ne felejtsük, hatalomban lévő emberről beszélünk."

A választások eredményéről Alföldi Róbert azt mondta, kétségbeesett és elszomorodott tőle, azt pedig nem kell és nem is tudja elfogadni, hogy ez az egyetlen helyes út, és aki ettől eltér, vagy mást gondol, az hazaáruló. "Ma nagyon kevés olyan szülővel találkozom, aki ne azon dolgozna, függetlenül attól, hogy melyik oldalra szavaz, hogy a gyereke húzzon el innen. Valami gond van. Mert ez nem normális."

Arról, hogy idén tavasszal részt vett a homoszexuálisok elfogadását segítő Nyitottak vagyunk kampányban, Alföldi azt mondta, sokáig nem akart beszélni a szexuális orientációjáról, mert nem akarta, hogy ez legyen a fontos, de amikor Kerényi Imre "lebuzizta" a Nemzeti Színház élén eltöltött öt évét, akkor úgy érezte, muszáj megszólalnia. "Ez nem büszkeség kérdése, hanem eljött egy pont, amire azt mondja az ember, hogy elég, ennyi volt! Hisz nincs mit titkolni, nincs mit szégyellni. Nem tartom magam betegnek, nem rontok meg gyerekeket, nem kap el tőlem semmit, aki kezet fog velem. Ez nem skarlát betű, ez nem perverzió, ez nem valami sötét dolog. Természetes és normális életet élek. De nem akartam kiállni soha, hogy verjem a mellem, hogy meleg vagyok" - mondta.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.