Kult hvg.hu 2014. június. 16. 12:59

71 zenész ma milliókat kap kézhez

Jó napja lehet hétfőn a magyar dalszerzőknek: megkapják az üres hordozó jogdíjakért járó 2013-as Artisjus-honoráriumukat. Igaz, ennek egy részét lenyúlta az állam, de így is 71 művész kap több mint egymilliót.

8064 magyar dalszerző és jogutód kap ”fizetést” az Artisjustól a magánmásolásokért 2013-ban beszedett 1,15 milliárdnyi üres hordozó jogdíjakból.

Ez az első olyan jogdíjkifizetés, amelynél minden egyes szerzőnek járó ilyen jogdíj 25 százaléka egy tavalyi kormánydöntést követően a Nemzeti Kulturális Alaphoz került. Ha egy szerző most, mondjuk bruttó 75 ezer forintot kap, akkor utána 25 ezer forint került az NKA számlájára.

Az NKA-nak a szerzői jogi törvény rendelkezései szerint a jogosultak érdekében kell felhasználni ezt az einstandolt pénzt, a tervek szerint ez az összeg lesz a forrása többek között a Cseh Tamás Program néven bejelentett zenei támogatási rendszernek.

Üveges Zsolt

Bár minden üres hordozó díjat az Artisjus szed be, azokat már a közös jogkezelők (Artisjus, EJI, MAHASZ, FILMJUS, HUNGART) osztják fel a képviseleti körükbe tartozó jogosultak között, a filmszerzőktől az előadókig, a filmproducerektől a hangfelvétel-kiadókig.

Az Artisjus a zeneszerzői, szövegírói, írói jogdíjrészeket fizeti ki hétfőn. Az Artisjus által beszedett üres hordozó díjak összege az előző évhez képest nőtt, így a 25 százalékos elvonás ellenére a felosztási alap mindössze 3 százalékkal kisebb a tavalyinál, kb. 1,15 milliárd Ft.

Az Artisjus tájékoztatója szerint egymillió forint felett például 71 fő, félmillió és egymillió közötti összeget 128 fő kap, de több mint ezren részesülnek néhány ezres „honorban”. A legtöbb művésznek 10-50 ezer forinttal lesz vastagabb a pénztárcája.

Hogy ki, mennyi összeget kap, azt az Artisjus egy bonyolult eljárással számítja ki, ebbe beletartozik az egyes dalok rádiós, tévés elhangzása, a hanghordozók megvásárlásának vagy a legális letöltésének adatai.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.