Kult Tárkányi Lívia 2014. április. 23. 11:33

Ugyanaznap született, mint halt meg - az egész világ ünnepli

A világon minden nap tizenöt tudományos írás jelenik meg Shakespeare-ről, és még egy könyv is. Vagyis évi 5475 tanulmány és 365 könyv. Szédületes, miközben Shakespeare életműve mindössze harminchét drámai műből áll. 450 éve április 23-án született (és 398 éve ugyanezen a napon halt meg) a Rómeó és Júlia és a Hamlet szerzője. A világ ünnepel.

Ünnepségek Angliában

„Színpad az egész világ” – írta Shakespeare, de azt bizonyára nem gondolta volna, hogy majd félévezred múlva is ott lesznek művei a világ színpadain, mondatai szállóigévé válnak, színháza és szülőháza turisták millióit fogadja majd.

Shakespeare szülővárosába (Stratford-upon-Avon) tavaly majdnem ötmillióan látogattak el, ami a helyi gazdaságnak négyszázmillió eurót hozott. A turisták csónakáznak az Avon folyón, ellátogatnak a nagy író házába, és megnézik a világ egyik legismertebb színtársulata, a Royal Shakespeare Company egyik előadását. „Ahogyan mi Shakespeare-t előadjuk, annyira világos és közérthető, hogy még akkor is élvezhető, ha valaki nem ért minden egyes szót” – állítja Catherine Mallyon, a társaság igazgatója.

Stanford-upon-Avon

Shakespeare 1564. április 23-án született és 1616. április 23-án halt meg. Stratford-upon-Avon közel kétszáz éve ünnepli nagy szülötte születésnapját április 23-án. Igaz, csak keresztelése dátuma biztos – április 26., de az Erzsébet-kori Angliában háromnaposan keresztelték a csecsemőket. Így aztán Shakespeare születésnapjáról és halálának évfordulójáról ugyanazon a napon emlékeznek meg.

 


A jubileumra a város különböző rendezvényekkel készül. Lesz tűzijáték a születésnapon, majd a hétvégi programsorozatban kosztümös felvonulás, közös ünnepi ebéd és óriási szülinapi torta, workshop gyereknek és színjátszóknak.

A londoni Globe Színház már húsvét hétfőn nyílt napot tartott, de egész héten kedvezményes jegyekkel lehet megnézni a kiállítást és az előadásaikat. Őszig a világ négy híres professzora tart előadásokat arról, mit jelent nekik Shakespeare. Az új évadot a Hamlettel köszöntik. A huszonharmadikai szezonnyitó előadás után a színház egy csoportja elindul a világban, hogy a Föld valamennyi országában előadja a dán királyfiról szóló tragédiát. Budapestre, a Margitszigetre június 21-én érkeznek.

De húsvét óta Londonban a West End színpadai, mozijai, az Albert Hall és a Királyi Opera is újabb és újabb Shakespeare előadásokkal rukkol elő. Még a Szerelmes Shakespeare film is átalakul, színmű lesz belőle, de a Téli mese balettváltozatának világpremierje is itt lesz.

Európa is ünnepel

Párizsban a Francia Shakespeare Társaság egész héten a nagy drámaíróra emlékezik. A program során hazai és külföldi egyetemek professzorai tartanak előadásokat, lesznek kerekasztal beszélgetések. De már január óta egészen július közepéig a színházak, múzeumok, de még az operaház is előadják, vagy foglalkoznak Shakespeare műveivel.

AFP / John D. McHugh

Németország minden jelentős városa kötelességének érzi, hogy valamilyen formában megemlékezzen az angol drámairodalom nagyjáról. Mainzban szimpózium lesz a brit nagykövet védnöksége alatt, Neuss városában a Globe alapján épült színházban fesztivál, München és Düsseldorf közös kiállítást készített „Hamlet a német színpadon 1600-tól napjainkig” címmel, Weimarban pedig a hétvégén a Német Shakespeare Társaság ünnepel.

És még folytathatnánk, hiszen Shakespeare művei annak ellenére Európa különböző városaiban játszódnak, hogy ő valószínűleg sosem hagyta el a brit szigetet. Athén, Velence, Verona, Helsingör, képzeletben mindenhol otthon volt.

www.pbs.org

Shakespeare nálunk

A Magyar Shakespeare Bizottság is jubileumi évet tart. A programok az Uránia Filmszínházban kezdődnek a drámaíró születésnapján. Délutántól késő estig mindenki találhat kedvére valót: fotókiállítás, könyvvásár, koncert várja a látogatókat. A programok ingyenesek. Nyárig kell várnia annak, aki a Gyulai Shakespeare Fesztivál előadásait kívánja megtekinteni. Július első két hetében tizedik alkalommal rendezik meg a szabadtéri játékokat, amelyeket elemző beszélgetések, konferenciák egészítenek ki az idén.

De az egész országban játszanak Shakespeare darabokat Miskolctól Budapesten át Pécsig szinte a teljes életmű megtekinthető. Csak április 23-án este öt különböző színházban játszanak valamilyen Shakespeare-darabot.

Aki pedig valami újdonságot akar a témában olvasni, a hétvégi Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon vásárolhatja meg Robert Nye A néhai Mr.Shakespeare című regényét.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.