Döntött a fővárosi közgyűlés: jövő nyárig Eszenyi Enikő marad a Vígszínház élén.
A Fővárosi Közgyűlés 29 igen, 1 nem szavazattal, 2 tartózkodással meghosszabbította Eszenyi Enikő megbízatását – írj a szinhaz.hu. A Vígszínház Nonprofit Kft. ügyvezető posztjára egyedül a jelenlegi igazgató pályázott, 2015. június 30-ig szól a kinevezése.
"Örülök, hogy a fenntartó megszavazta nekem a bizalmat és lehetőséget adott, hogy munkatársaimmal folytassuk annak a fajta színháznak az építését, amelyben valamennyien hiszünk. Szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik az elmúlt időszakban bizalmukról és szeretetükről biztosítottak. Köszönet a Vígszínház társulatának, hogy mindvégig támogatott, és azért, hogy ilyen rendkívüli hivatástudattal és odaadással dolgozott, bizonyítva azt, hogy az egyik legértékesebb színházi társulat ma Magyarországon" – olvasható a régi-új igazgató közleménye a Vígszínház honlapján.
Interjú |
Eszenyi Enikő: „Hiszek abban, hogy a teljesítmény számít" – szeptemberi interjú a hvg.hu-n. |
Eszenyi Enikő előző megbízatása 2014. január 31-én járt le. Pályázatát 8 tagú szakmai bizottság véleményezte. A szakmai bizottság tagja volt a színházművészeti bizottság delegáltjaként Fekete Péter, a békéscsabai színház vezetője, Jordán Tamás színész, rendező, a szombathelyi színház igazgatója, Solténszky Tibor dramaturg és Vasvári Csaba színész, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke. A Vígszínházat Csőre Gábor színész képviselte. Rajtuk kívül a minisztérium egy és a fővárosi önkormányzat két képviselője volt a bizottság tagja. Jordán Tamás és a munkáltatói jogkör gyakorlójának egyik képviselője nem tudott részt venni a pályázó meghallgatásán.
A pályázatot véleményező bizottság január 23-i ülésének jegyzőkönyve szerint a szakmai bizottság tagjai Eszenyi Enikő pályázatát "korrektül megírt, végrehajtható, szakmailag támogatható pályázatnak értékelik", a Vígszínház képviselője véleménye szerint a társulat nagy része támogatja Eszenyi Enikőt. A jegyzőkönyv szerint a pályázó a mai gazdasági helyzethez igazítva reálisan, tényszerűen és számszerűen vázolta fel a két színház – a Víg és a Pesti – működtetésével kapcsolatos elképzelését, melyben fontos szempont, hogy az ifjúságnevelés és a nézővé nevelés is hangsúlyt kapott, ugyanígy a színház dolgozóinak továbbképzése.
Mint írták, "a színház jól működik, Eszenyi Enikő személyisége elég erőteljesen tükröződik a színház arculatában". Összességében a szakmai bizottság tagjai Eszenyi Enikő pályázatát támogathatónak értékelték. A szakmai bizottság hat jelen lévő tagja Eszenyi Enikő pályázatát 2 tartózkodás mellett 4 igen szavazattal támogatta.
Eszenyi Enikő Nyitott színház – Hagyomány és továbbgondolás címmel megírt pályázata az önkormányzat honlapján az előterjesztés mellékleteként elérhető. Mint a pályázat előszavában Eszenyi Enikő írja: az augusztusban hosszabb időtartamra beadott pályázatát időarányosan szeretné megvalósítani. Elkötelezett korábban megfogalmazott színházeszménye mellett, ezért előző pályamunkáját csak annyiban módosította, amennyiben a két pályázat között eltelt négy hónap eredményei és változásai indokolttá tették. Azóta jó néhány tervük megvalósult, és új elképzelések, nemzetközi és hazai együttműködések születtek, ezeket az új pályázat tartalmazza.
A főváros december 3-án írta ki az új, második pályázatot a Vígszínház vezetői posztjára, miután a közgyűlés az előzőt eredménytelenné nyilvánította, mert korábban egyik pályázó – Eszenyi mellett Balázs Péter indult – sem érte el a szakmai bizottsági tagok többségének támogatását. Balázs Péter azt mondta, hogy nem indult a Vígszínház vezetésére kiírt új pályázaton, mert nem akarta, hogy elképzelései politikai csatározásokra adjanak okot, és mert egy társulat felépítését, műsorának megújítását az új pályázati kiírásban meghatározott rövid távon, azaz másfél év alatt megvalósíthatatlannak tartja.
A másfél éves kinevezési időtartam kifejezetten a Vígszínházra "kitalált megoldás": az igazgatói megbízatás általában 5 évre szól, a szeptember végén eredménytelennek nyilvánított pályázatot is ennyi időre írták ki. Tarlós István korábban magánvéleményként azt mondta, meg kellene hosszabbítani Eszenyi Enikő mandátumát egy évvel, és csak a választások után kellene pályázatot kiírni a posztra.