Idén lett 120 éves a New York Kávéház, amelyet 2011-ben a világ legszebb kávéházának választottak, a szálloda pedig 2013-ban az év szállodája lett.
A New York-palota története még a 19. század hetvenes éveiben kezdődött, amikor egy tehetséges, felső-magyarországi fiatalember, név szerint Max Aufricht, tanítói oklevéllel és egy ezüstforinttal a zsebében megérkezett Budapestre. Szegénységéhez azonban hatalmas ambíció társult, megszerezte a jogi doktorátust, és elsajátította a francia nyelvet. A magyarosított nevű Arányi Miksa hamarosan Párizsban találta magát, ahol megismerkedett a New York Biztosító Társaság igazgatójával. A találkozásból üzlet lett: megbízást kapott egy magyarországi hálózat kiépítésére, ami olyan jól sikerült, hogy szükség lett egy reprezentatív székház építésére is Budapesten – olvasható a kávéház indulásának története a New York Művész Páholy Facebook-oldalán.
A New York Biztosító Társaság budapesti székháza 1894-ben készült el Hauszmann Alajos tervei alapján. Az épület a Nagykörút egyik legelegánsabb, és a földszintjén megnyitott kávéház révén egyik legismertebb épülete lett. A létesítmény közel 100 évig tartó, viszontagságoktól sem mentes fennállása után az 1990-es évek elején hosszú időre bezárt, majd 2000-ben kezdte el az új tulajdonos, a Boscolo-csoport a rekonstrukciót.
A New York-palota újragondolása, Maurizio Papiri és Tihany D. Ádám tervei alapján nyerte vissza régi pompáját. A felújított létesítmény, amely az ötcsillagos Boscolo Budapest Hotelnek is otthont ad, 2006-ban nyitotta meg kapuit – közel 5 éves kitartó rekonstrukció után.
Az épület főképp olasz reneszánsz és eklektikus stílusú, valamint a belső terek kialakításában a modern kortárs belsőépítészet is teret kapott. Az Olaszországból származó márványok, textíliák, berendezések még fenségesebbé teszik a hotel légkörét. A szobákban többek között kézzel készített, muránói csillárok vannak.
A New York-palota épülete a "Budapest Építészeti Nívódíja 2007" címet nyerte el, valamint az "Év Szállodája 2013" díj büszke tulajdonosa is lett.
A New York Kávéház története
A New York-palota legszebb része a földszinti kávéház lett. Enteriőrjeit a historizáló eklektika jegyében tervezték. Csupa márvány, bronz, selyem és bársony volt minden. A négyszintes kávéház tagolását a jellegzetes csavart oszlopok rendkívül dekoratívan oldották meg, az újszerű erkélymegoldás, a hatásos karzatlépcső, a csillárok és a mennyezeti freskók, mind-mind csak a luxust növelték.
Már az 1894. október 23-án megtartott ünnepélyes megnyitóra is tódult az akkori irodalmi és művészvilág színe-java. A New York akaratlanul is irodalmi kávéházzá avanzsált. Ez a hely volt az otthona a Nyugat című folyóiratnak, itt lett törzsasztala a Pesti Napló szerkesztőségének, a félelmetes kritikusok a híres "veseasztal" körül tanyáztak, a filmesek a Dohány utcai oldalon, a karzaton helyezkedtek el, de itt tartották a színházi premierek bankettjeit is, és szintén itt volt a képzőművészek "napközije", a Nyeho.
A kávéházi élet megsínylette mind az első, mind a második világháborút, de a kegyelemdöfés akkor érte a New Yorkot, amikor a kávéházi részből az ötvenes években – igaz csak rövid időre – sportszeráruház lett. A Hungáriára átkeresztelt kávéház 1954-ben poraiból támadt föl. A New York igazi feltámadása azonban még váratott magára, legalábbis a rendszerváltásig.
A New York Café egy színvonalas nemzetközi szavazáson elnyerte a Világ Legszebb Kávéháza címet 2011-ben. 2013 márciusában pedig elindult a New York Művész Páholy is, amely pár hónap alatt Budapest egyik népszerű kulturális rendezvénysorozata lett.
A hvg.hu külön cikkben foglalkozott a ma is működő irodalmi kávéházakkal, melyeket egy képriportban is megörökítettünk.