2014. január. 07. 15:36 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 07. 15:39 Kult

Befejezte a turnézást a Gyanús szaxofon

Több mint 25 éves amerikai és európai turné után hazatért Düsseldorfba a náci rezsim zenepropagandáját bemutató Gyanús szaxofon című kiállítás.

A nemzetiszocialisták az Elfajzott zene című kiállításon próbálták lejáratni a modern zene általuk károsnak vélt irányzatait. Az 1938-ban, ugyancsak Düsseldorfban megnyitott tárlaton megbélyegezték többek között a zsidó operettszerzőket, de elítélték Arnold Schönberg és Alban Berg atonális zenéjét is. Gyalázták Anton Webern, Paul Hindemith és Igor Sztravinszkij zenéjét éppúgy, mint a dzsesszt és a szvinget.

A kiállítás túlzásai még a náci rezsim egyes vezetőit is felháborították, így például Peter Raabe, a birodalmi zenei kamara elnöke is "garázdálkodásnak" nevezte a gyalázkodó bemutatót. A bíráló hangok hatására Joseph Goebbels propagandaminiszter idő előtt bezáratta a kiállítást, és jelentést kért az ügyről.

Egyes zenészek, így Schönberg, Kurt Weill, Hanns Eisler, Friedrich Hollaender és Erich Wolfgang Korngold már 1933-34-ben emigráltak. Az otthon maradók közül sokaknak tiltólistára kerültek a művei, egyeseket üldözték és deportáltak. Viktor Ullmann, Hans Krása és számos más zenész halt meg valamelyik koncentrációs táborban.

A kiállítás január 23-ig látogatható a düsseldorfi hangversenyteremben.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.