2013. november. 28. 11:32 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 28. 14:06 Kult

Liszt is játszott rajta, most ingyen elvihető

Gazdát keresnek egy zongorának, amellyel Liszt Ferenc is koncertezett.

Az ótordai református templom raktárában várja sorsának jobbra fordulását egy nagyon leromlott állapotú, Bécsben gyártott Bösendorfer-zongora, amellyel Liszt Ferenc 1881-ben Pozsonyban hangversenyezett – írja csütörtöki számában a Szabadság című kolozsvári napilap. A muzeális és kulturális értékkel bíró hangszer hat évvel ezelőtt került a közeli Bágyon református parókiájáról Tordára, ahol a templomtorony földszintjén levő raktárban helyezték el, hely szűkében az oldalára állítva tárolják.  

"Mi ingyen kaptuk és ingyen adnánk oda valakinek, aki felelősséget érez iránta és képes róla gondoskodni" – nyilatkozta a Szabadságnak Nagy Albert református lelkész, aki szerint több ezer euróba kerül a hangszer megjavítása. A zongora tetejének belső felén gyöngybetűs feliratú kis plakett tanúsítja: "Az 1881 Április 4-én Pozsonyban adott hangversenyen ezen a zongorán játszott LISZT FERENCZ."  

A 2,33 méter hosszú, 1,38 méter széles hangszerről a lapnak Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója elmondta: Lakatos István zenetörténész könyvében figyelt fel a zongora történetére. A hangszer a bécsi Szapáry István tulajdonából került előbb kölcsönbe Liszt Ferenchez, majd több örökösön keresztül a Bethlen-családhoz. A Bösendorfert Balogh Lajosné hagyta a bágyoni parókiára, ahonnan Tordára került. Szép Gyula szerint muzeális értékről van szó, amely számára azonban a kolozsvári opera épületében nincs megfelelő hely.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.