Nagyon egyszerű darabbal indít Vidnyánszky
"A Vitéz lélek azért izgalmas, mert hihetetlenül egyszerűnek tűnik, egyszerű dolgokról beszélnek, de mint tudjuk, ezek az igazán nehezek, mert ezt valahogy meg kell tudni fogni" - így összegezte Vidnyánszky Attila első rendezését a Nemzeti Színházban Trill Zsolt, a darab főszereplője.
Jövő héten pénteken mutatják be a Nemzeti Színházban Tamási Áron Vitéz lélek című darabját. A színház a magyar dráma napján, szombaton nyílt nappal várja az érdeklődőket, akik a teátrum nyitóelőadásának próbáiba is bepillanthatnak.
A színház honlapja szerint a szombati nyílt nap egyik érdekessége lesz, hogy a vendégek belenézhetnek a próbába. Az első csoportok a művészekkel való munkába nyerhetnek bepillantást, de akit érdekel a színházi technika, az kora este ismét ellátogathat a színházba, mivel akkor kezdődik a díszlet bevilágítása.
Az előadásban a főhőst alakító Trill Zsolt az MTI-nek elmondta: általában a színházról, valamint a Nemzeti Színház következő bemutatójáról, a Tamási-darabról volt szó azon a napokban megrendezett találkozón, amelynek alkalmával a Tamási Áron Általános Iskola és Német Két Tannyelvű Nemzetiségi Gimnáziumba látogattak el a Nemzeti Színház nyitóelőadásának szereplői.
Mivel Tamási Áron darabjának cselekménye egy szamár körül is forog, a szereplők - Trill Zsolt és Tóth Auguszta -, valamint az iskola diákjai találkoztak a fővárosi állatkert szamarával, Snufival. Ezt követően a színészek rendhagyó irodalomórán beszélgettek a darabról a gimnazistákkal.
Trill Zsolt, aki debreceni színházból érkezett a társulatba, az MTI-nek elmondta: azért fontosak az ilyen találkozások, mert ezekkel azt próbálják elérni, hogy a gyerekek eljöjjenek színházba. "Nemcsak a Nemzeti Színházba, hanem általában járjanak színházba" - tette hozzá. Felidézte, hogy a találkozón szó volt arról, hogy a Nemzeti Színház kínálata színes lesz, hiszen a debreceni és a beregszászi színház előadásait is láthatja a közönség, és a világ különböző pontjairól érkeznek rendezők a teátrumba.
A Vitéz lélek című előadásban a főhőst, Balla Pétert alakító színész elmondta: a rövid próbafolyamat miatt a Tamási-darabhoz kapcsolódva már nem tartanak több találkozót, azonban a későbbiekben is folytatják a hasonló programok megszervezését, hiszen ez a rendszer Debrecenben már működött.
A nyitóelőadás cselekményét ismertetve kifejtette, hogy a szamár szimbolikus figurája a darabnak, mindenki valamiért Balla Péter szamarát akarja megszerezni. A mű egy kezdetről szól: a hős hazatér a háborúból, és megjelenik az újrakezdés lehetősége. A főhős a hitét, egy olyan erőt lát a szamárban, amelynek segítségével újra tudja kezdeni az életét, ám erről mindenki le akarja beszélni.
Trill Zsolt szerint azért fontos, hogy ezzel a darabbal nyit a színház, mivel az újrakezdésről szól és a Nemzeti Színház is újra megnyitja kapuit, vagyis sokaknak lehetőséget ad arra, hogy színházba menjenek.
Új színházában játszott első szerepéről szólva elmondta: teszi a dolgát, szöveget tanul, próbál. A színművész játszotta korábban a Bánk bán előadását a Nemzeti Színházban, így nem ismeretlen az épület sem a számára. "A darab azért izgalmas, mert hihetetlenül egyszerűnek tűnik, egyszerű dolgokról beszélnek, de mint tudjuk, ezek az igazán nehezek, mert ezt valahogy meg kell tudni fogni" - fogalmazott. Hozzáfűzte: azt keresik, hogyan lehet az író szellemiségéhez hűen, mégis a mának szólóan eljuttatni a nézőkhöz a darabot.
Szólt arról is, hogy októbertől a debreceni színház produkcióit és beregszászi előadásokat is láthat a közönség a teátrumban, "a budapesti nézők ezáltal megismerhetik az új igazgató színházi világát". Ezt követően sorra következnek a bemutatók: decemberben Shakespeare Ahogy tetszik című művét kezdik próbálni Silviu Purcaretével, Vidnyánszky Attila a Johanna a máglyán című darabot rendezi, majd Gorkij Éjjeli menedékhely című művét is műsorra tűzi a színház.
A Vitéz lélek 1940 októberében, közvetlenül az észak-erdélyi bevonulást követően született. Bemutatója 1941. január 25-én volt Pünkösdi Andor rendezésében a Németh Antal vezette Nemzeti Színházban. A dráma az 1928-ban keletkezett Himnusz egy szamárral című elbeszélés alapján íródott.
A "komoly játék" műfaji megjelölésű színdarab alapvetően különbözik a novellától. Nemcsak azért, mert a főhőst átkeresztelte a szerző, hanem mert a színműben, amely már a második világháború idején született, az eredeti szamaras történet jelképisége egészen más üzenetet hordoz. Míg a novellában az első világháborút megjárt frontharcos, Demeter Gábor alapélménye az, hogy lehetetlen visszatérnie oda, ahonnan elindult, Balla Péter története a visszatérés és az újrakezdés drámája - áll a produkció ismertetőjében.
Az előadásban Trill Zsolt, Horváth Lajos Ottó, Mécs Károly, Martinovics Dorina, Reviczky Gábor, Nagy Anna, Tóth László, Tenki Réka, Tóth Auguszta, Varga József és Újvári Zoltán játszik. A zeneszerző Könczei Árpád, a díszletet Olekszandr Bilozub, a jelmezt Balla Ildikó tervezte.