2013. július. 07. 20:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 07. 20:26 Kult

Nézőrekord dőlt a magyar rendező sikerét hozó filmfesztiválon

Rekord nézőszámmal zárt a Karlovy Vary Nemzetközi Filmfesztivál: a csehországi mustra programját 128 ezren tekintették meg, 7 ezerrel többen, mint tavaly.

Az eddigi rekord 125 ezer néző volt, ennyien a 2011-es seregszemlére voltak kíváncsiak.

A szervezők vasárnap közzétett adatai szerint az idei, sorrendben a 48. Karlovy Vary Nemzetközi Filmfesztiválon 235 alkotást vetítettek, ebből 163 volt a játék-, 34 a rövid- és 38 a dokumentumfilmek száma. A csehországi üdülővárosban tartották 23 alkotás - köztük Szász János A nagy füzet című filmjének is - a világpremierjét. Emellett 30 nemzetközi és 13 európai premiernek is otthont adott a fesztivál.

Közép-Európa egyetlen A-kategóriás mustráján a filmes szakma és a sajtó számos képviselője is jelen volt: csaknem 400 filmkészítő és több mint 600 újságíró vett részt az eseményeken.

A fesztivál fődíját, a Kristály Glóbuszt - a seregszemle történetében először - magyar alkotó, Szász János kapta A nagy füzet című filmért. A film Kristóf Ágota azonos című regényéből magyar-német-osztrák-francia koprodukcióban készült, a teljes költségvetés mintegy 950 millió forint volt, ebből a Magyar Nemzeti Filmalap 180 millió forintot, a kulturális államtitkárság 100 millió forintot állt. A film a fődíj mellett elnyerte az 1200 mozit tömörítő Europa Cinemas hálózat díját is. Az Egyesült Államokban tartózkodó Szász János helyett a díjat Sőth Sándor producer vette át.

A Karlovy Varyban rendezett fesztivál nyitó gáláján vehetett át életművéért Kristály Glóbuszt John Travolta amerikai filmszínész. A szombat esti díjátadó ceremónián pedig a világ filmművészetéhez való hozzájárulásáért Kristály Glóbusszal tüntették ki a háromszoros Oscar-díjas amerikai rendezőt, forgatókönyvírót, Oliver Stone-t, aki a fesztivál díszvendége volt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.