Kult MTI 2013. július. 07. 10:31

Meghalt Buda Béla

Buda Béla kiemelkedő tudományos munkásságát mondhatott magáénak a pszichoterápia, a kommunikációelmélet és a szociálpszichológia területén is. Élete végén a Nemzeti Drogmegelőzési és Módszertani Kutató Intézet tudományos igazgatója volt. 74 évesen érte a halál.

Hetvennégy éves korában elhunyt Buda Béla pszichiáter - közölte a család vasárnap.

Buda Béla a pszichoterápia, a kommunikációelmélet, a szociálpszichológia, a személyiségfejlődés területén végzett kiemelkedő tudományos tevékenységet.

2004-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetést. 2009-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést a kommunikációtudomány hazai megalapozásában, fejlesztésében, művelésében végzett sokoldalú munkássága elismeréseként.

MTI / Czimbal Gyula
Buda Béla 1939. április 2-án született. Középiskolai tanulmányait a budapesti Madách Imre Gimnáziumban végezte, majd 1963-ban a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szerzett pszichiáteri diplomát - írja a tudósról a Wikipedia.

A fővárosi Pszichoterápiás Módszertani Központban kezdte pályáját, majd az Országos Ideg- és Elmegyógyintézetben folytatta praxisát. 1978 és 1995 között a Sportkórház pszichoterápiás osztályvezetőjeként, 1992-95-ben a Nemzeti Egészségvédelmi Intézet főigazgatójaként, 1995 és 2001 között pedig a SOTE Magatartástudományi Intézetének igazgatóhelyetteseként a kommunikációs részleg vezetőjeként dolgozott. 

A Nemzeti Drogmegelőzési és Módszertani Kutató Intézet tudományos igazgatója, valamint az Országos Alkohológiai Intézet igazgatója volt.

Élete során tizenegy szaklapnak volt szerkesztője, valamint több mint hetven könyvet írt vagy szerkesztett többek között a pszichoterápia, a szexológia, az addiktológia, a szuicidológia, a kommunikációelmélet, a szociálpszichológia, a szervezetelmélet, az egészségpromóció, a mentálhigiéné, a krízisellátás és az önsegítés, illetve a devianciakutatás területén. 25 éven keresztül az Orvosi Hetilap szerkesztője, 1992-2001 között a Pszichoterápia, 1993-2002 között a Szenvedélybetegségek című lap főszerkesztője volt.

A 2000-es évek elején a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola szenátusának tagja illetve kinevezett főiskolai tanára lett, valamint megalapította és 1998-tól évekig vezette a Károli Gáspár Református Egyetem BTK Kommunikáció Tanszékét.

Részt vett a 2011-ben az új nemzeti drogstratégia kialakításával megbízott irányító testület munkájában.

Rácz József: "A csendes kritika fog hiányozni"

Buda Béla gyakorlati munkássága során olyan súlyos, a magyar társadalom egészét érintő problémákra keresett választ, mint az öngyilkosság vagy az alkoholizmus, majd a kábítószer-használat - méltatta a pszichiáter munkásságát egykori tanítványa, Rácz József egyetemi tanár.

Mint felidézte, Buda Bélának komplex, holisztikus meglátásai voltak, amiket nehezen lehetett leírni egy-egy szűkebb tudományterület fogalmaival. 

"Buda Béla elméleti munkásságát olyan magyarázatok keresése jellemezte a mindennapi társas helyzetektől a filozófiai problémákig, amelyekben szintetizálni igyekezett az orvostudományok mellett a társadalom- és bölcsészettudományok terén megszerzett széles körű ismereteit" - fogalmazott Rácz József.

Kiemelte: Buda Béla korát megelőző módon elméleti és gyakorlati praxist alakított ki a pszichoterápia terén, például az empátia jelenségének tanulmányozásával vagy éppen a személyközi kommunikáció területén.

Rácz József hozzátette: Buda Béla a fiatal kollégák felé bátorítóan lépett fel, de mindig felhívta a figyelmüket az általuk tanulmányozott probléma több évtizedes irodalmára. "Buda Béla személyisége mellett, számomra szakmai téren éppen ez az átfogó tudáson alapuló csendes kritika fog hiányozni" - jegyezte meg az egyetemi tanár, a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia Alapítvány vezetője.