2013. június. 28. 19:32 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 28. 19:23 Kult

Beszóltak Günter Grassnak

Élesen bírálták Németországban a kormánypárti keresztényszocialisták (CSU), kereszténydemokraták (CDU) és az ellenzéki szociáldemokraták (SPD) is Günter Grasst, amiért a Nobel-díjas író egy vitában megszólta Angela Merkelt a német kancellárt NDK-s múltja miatt.

"Minden tiszteletünk Günter Grassé mint íróé, de 23 évvel a német egység után elfogadhatatlan az NDK-s élet ilyen becsmérlése" - mondta Erwin Sellering, Mecklenburg-Előpomeránia tartomány miniszterelnöke a Bild című lap pénteki számában. Wolfgang Thierse, a Bundestag szociáldemokrata alelnöke is elhatárolódott Grass kijelentéseitől.

Günter Grass szerdán este Peer Steinbrückkel, az SPD kancellárjelöltjével folytatott vitában FDJ-funkcionáriusnak nevezte a német kancellárt. Az FDJ (Szabad Német Ifjúság) az NDK egyetlen államilag elismert ifjúsági szervezete volt, a Kommunista Ifjúsági Szövetség keletnémet megfelelője. A 85 éves író a vitában azt mondta Merkelről: "Kettős, össznémet kiképzést kapott. Az FDJ-időkben megtanulta a simulékonyságot és opportunizmust, (Helmut) Kohl (német kancellár) mellett pedig azt, hogyan bánjon a hatalommal."

Éles szavakkal utasították vissza a CSU és a CDU részéről Grass bírálatát. "Lassan felvetődik a kérdés, tényleg csak dohány van-e Grass pipájában" - jegyezte meg Hermann Gröhe, a CDU főtitkára. 

Gerda Hasselfeldt, aki a CDU/CSU közös alsóházi frakcióján belül a bajor (CSU-)képviselők vezetője, azt ajánlotta Günter Grassnak, hogy "inkább a saját múltjában" vájkáljon. A politikus arra utalt, hogy az író fiatalkorában a náci haderő leghírhedtebb alakulatának, a Waffen SS-nek a tagja volt, ám ezt csak hat évtizeddel a világháború után ismerte be.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.