2013. június. 13. 12:51 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 13. 12:37 Kult

Andersen-díjat kap Salman Rushdie

Salman Rushdie brit-indiai írónak ítélték oda a legjelentősebb dán irodalmi elismerést, a Hans Christian Andersen Irodalmi Díjat.

Salman Rushdie páratlan író, aki a globális realizmust a meseszerű fantáziával egybeszőve ábrázolja az utazás és a kultúrák közötti párbeszéd jelentőségét korunkban - magasztalta a szerzőt a díjat odaítélő zsűri a szerdán Odense városában nyilvánosságra hozott méltatásban. Munkássága révén Salman Rushdie nagyban gazdagította a világirodalmat, és csakúgy, mint Andersen, ő is szereti a narratív elbeszélésmódot - mutattak rá.

A szerző 2014. augusztus 17-én veheti át a díjat és a vele járó félmillió dán koronát Odense városában, Andersen szülőhelyén. Az elismerést hivatalosan 2010-ben alapították, az első díjazottként mégis a 2007-ben a város által kitüntetett Paulo Coelhót tartják számon. A kétévente odaítélt díjat 2010-ben J.K. Rowling, 2012-ben Isabel Allende kapta meg.

Salman Rushdie a Sátáni versek című kötete révén vált világszerte ismertté. Az íróra Komeini ajatolláh 1989-ben fatvát és milliós vérdíjat bocsátott ki, mondván, a mű sérti az iszlámot. Salman Rushdie hosszú ideig bujkált. Önéletrajzi könyve Joseph Anton címmel 2012-ben jelent meg: az író a Joseph Anton nevet használta bujkálása éveiben.

A Hans Christian Andersen Irodalmi Díj nem tévesztendő össze a gyermek- és ifjúsági irodalom Nobel-díjaként is emlegetett, pénzjutalommal nem járó Hans Andersen Díjjal, amelyet a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) a gyermekkönyvek kategóriájában már 1956 óta, az illusztrátorok kategóriában pedig 1966 óta ítél oda kétévente II. Margit dán királynő védnöksége alatt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.