Kult hvg.hu 2013. május. 24. 14:48

Sztárparádéval indul újra a Zeneakadémia

Alig két hónap alatt közel 60 koncert lesz az eredeti pompájában októberben megnyitó Zeneakadémián. A 138 éves intézmény világmárkát épít: egyszerre lesz koncertközpont és művészeti egyetem.

Népzenész-hallgatók húzták délben a talpalávalót az Írók Boltja kirakatában, annak örömére, hogy május 23-án a könyvesboltban megkezdődött a jegyárusítás a Liszt Ferenc október 22-i születésnapján újranyíló Zeneakadémia őszi évadjára. Mindezt élő közvetítésben nézhették végig az újságírók a zeneművészeti egyetem Wesselényi utcai épületének stúdiójában. Az akadémia stábja merész kommunikációs húzásként – a legújabb világhálós technológia segítségével – online televíziós közvetítést adott a jegyirodából, és a jelenleg építési területként másképp bejárhatatlan Liszt Ferenc téri főépületből.

Túry Gergely

A múlt század eleji szecesszió egyik legszebb építészeti emlékének rekonstrukciója nagyban zajlott a bejelentkezés alatt is, ám a képek alapján az őszi nyitányra pazar kulisszák várják majd a publikumot. (A belsőépítészeti részleteket megmutató mozgókép alá a stúdióban élőben muzsikáló cimbalom-tárogató duó játszott „filmzenét”.) 

Batta András rektor nem csupán a rekonstrukció utolsó fázisáról számolt be, hanem arról is, hogy a Zeneakadémia a világon egyedülálló egyszerre lesz nemzetközi hírű fellegvára a muzsika oktatásának és előadásának. Az 1907-ben felépült, az elmúlt három évben EU-s forrásból felújított Liszt Ferenc téri épület Zeneakadémia Koncertközpontként a hallgatók és az őket kinevelő művésztanárok koncertjei mellett, világsztárok hangversenyeit is szervezi majd. A rektor szerint a patinás művészeti egyetem ezzel nem követi, hanem diktálja a trendet. „Nem létezik olyan modell, amelyet másolhatnánk. A koncertközpontok és a művészeti oktatás kiemelt intézményei között sehol a világon nincs ilyen típusú közvetlen kapcsolat” – tette hozzá Szabó-Stein Imre a Zeneakadémia kommunikációs és tartalomfejlesztési igazgatója.

Az unikális koncertszervezési konstrukció a Zeneakadémia 138 éves múltjára, Liszt, Dohnányi, Bartók, Kodály, Cziffra György, Fischer Annie, Solti György és Ligeti György nevével fémjelzett világhírnevére épít. Ezt nem csupán a különleges akusztikájú Nagyterem szolgálja majd, hanem a zenekari árokkal és a 21. századi színpadtechnikával rekonstruált zsinórpadlással felszerelt Kisterem is, amely a kiemelt kamaropera-előadások színhelye lesz – elsőként Mozart Varázsfuvolájának.

A Zeneakadémia máris érzékelhető nemzetközi vonzerejét hűen jellemzi a Müpából átigazolt Csonka András kulturális igazgató által ismertetett őszi koncertprogram sztárparádéja. A komolyzenei csillagok között idén fellép az argentin zongorista nagyasszony Martha Argerichtől, az orosz klaviatúrazseni Jevgenyij Koroljov, a magyarok közül pedig Vásáry Tamás, Dráfi Kálmán, Bogányi Gergely és Szokolay Balázs. A jazzt a legnagyobbak között emlegetett pianista, Brad Mehldau és Snétberger Ferenc képviseli majd – de a jövő év elején itt játszik majd Chick Corea is. (A teljes program a (http://www.zeneakademia.hu/esemenyek címen már elérhető.

Túry Gergely

A már befutott és a még pályájuk elején álló diákok kapcsolata korántsem merül ki annyiban, hogy a koncertközpont a kiemelt tanszéki hangversenyeknek is helyet ad majd. A sajtótájékoztatón Batta András azt is bejelentette, hogy a szakberkekben világ szinten is a legnívósabbnak tartott, Keller András vezetett Concerto Budapest lesz a Zeneakadémia rezidens zenekara. Ám, nem csupán szimfonikus repertoárjával öregbíti a patinás intézmény hírnevét, de afféle inkubátorként részt vesz az egyetemi produkciók létrehozásában is, a hallgatóknak pedig lehetőségük lesz egy professzionális zenekar széksoraiban elsajátítani a színpadi játék fortélyait.