2013. május. 21. 11:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 21. 12:23 Kult

Jelképesen bezárták az Emmit a demonstrálók

Az Összefogás a Kortárs Művészetért csoport tagjai végleg elhagyták a Ludwig Múzeum előterét, ahol eddig demonstráltak. Az Emminél rendezett flashmob után átvonultak a Beügyminisztériumhoz, ahol az ott zajló ülőtüntetéshez csatlakoznak.

Átlátható kultúrpolitikát követelve jelképesen lezárták az Emberi Erőforrások Minisztériuma épületének bejáratát kedden az Összefogás a Kortárs Művészetért csoport tagjai, miután végleg elhagyták a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum (Lumú) 12 napja elfoglalt lépcsőjét.

Elfoglalták a Lumú előterét

Az egyetemi hallgatókat, képzőművészeket, kurátorokat tömörítő csoport május 9-én vette birtokba a Lumú előterét, a többi között a múzeum igazgatói pályázati anyagainak nyilvánosságra hozatalát követelve.

A Balázs Anna, a csoport egyik szóvivője által felolvasott keddi petíciójuk szerint a kultúráért felelős tárca továbbra is átláthatatlanul és szakmai egyeztetés nélkül működik, miközben a médiában ennek ellenkezőjét állítja.

Felidézték, május 9-én egyeztetésre hívták Balog Zoltán minisztert, amire a tárca egyoldalú tájékoztatási ajánlattal válaszolt, ezt azonban a csoport elfogadhatatlannak tartotta, így továbbra is elfoglalva tartotta a Lumú előterét, kulturális és civil fórummá nyilvánítva azt.

A demonstrálók hangsúlyozták, a múzeumfoglalás befejeztével sem adják fel követeléseiket: a kulturális irányítás átláthatóságát, az intézményi és szakmai autonómiát, a forráskivonások leállítását, az elvont források kompenzálását, valamint a közérdek és a közhaszon figyelembevételét a támogatások elosztásánál.

Elvárják továbbá a szakmai alapú kulturális döntéseket, a párbeszédet a kultúra és kultúrpolitika szereplői között - közölték.

Csatlakoznak egy másik tüntetéshez

A flashmob végén a résztvevők bejelentették: átvonulnak a Belügyminisztérium épülete elé, hogy szolidaritásból csatlakozzanak a nemzetbiztonsági törvény tervezett módosítása ellen ott zajló demonstrációhoz.

A minisztérium korábban többször is hangsúlyozta, hogy mindenben a törvény szerint járt el a Lumú igazgatói pályázatával kapcsolatban, és felhívta a figyelmet arra, hogy a Lumú igazgatójának öt évre szóló megbízatása 2013. február 28-án lejárt, emiatt a tárca a jogszabályi előírásoknak megfelelően az intézmény igazgatói posztjára pályázatot írt ki, és a Lumú következő igazgatóját törvényes és demokratikus úton fogja kinevezni az emberi erőforrások minisztere.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?