Kult hvg.hu 2013. március. 05. 12:59

Hurrikánban zenélő héroszok jönnek

A zongorázást új szintekre emelő Brad Mehldau a New York-i jazz világot elektronikus elemekkel felrázó dobossal, Mark Guiliana-val lép fel a Trafóban.

Brad Mehldau és Mark Guiliana
trafo

A két amerikai zenész sok éve tervezett duója első, eksztatikus koncertjét az Irene hurrikán érkezése alatt adta New York-ban, a természeti csapás nyers energiáját pedig - szerencsére - azóta sem sikerült levetkőzniük.

A Fender Rhodes billenytűs hangszer és különböző autentikus szintetizátorok hangja keveredik a Guiliana játékára jellemző már-már dobgépszerű lüktetéssel, valamint hangeffektekkel, így létrehozva azt a jazz-t, drum and bass-t és a hetvenes évek dance-funk hangulatát idéző műfaji kavalkádot, mely a formáció sajátja.

Brad Mehldau-t a szakma afféle messiásként emlegeti, különleges játéktechnikájának hála, csukott szemmel csak találgatni lehet, pontosan hány kézzel is rendelkezik a zongoraművész. Annyiban mindenki egyetért, hogy biztos nem csak kettővel. Mehldau a szakma olyan legendás alakjaival játszott és dolgozott együtt,  mint Pat Metheny, Joshua Redman, Wayne Shorter, John Scofield vagy épp Charles Lloyd és filmzene szerzőként is rengeteg helyen találkozni műveivel.

Mark Guiliana a modern jazzszíntér talán legfoglalkoztatottabb dobosa, aki afféle összekötőkapocsként mesterien ötvözi a fúziós jazz árnyalatait a mai elektronikus irányzatokkal. A pezsgő, New York-i jazz életből kiemelkedő fiatal zenész először jár Magyarországon, a Trafó méretei pedig lehetővé teszik, hogy a duó - első európai turnéjának keretein belül - március 9-én, szombaton a szokásosnál intimebb, klubhangulatú koncertet adjon.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.