2013. március. 02. 22:29 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 02. 23:49 Kult

Eldőlt: ByeAlexet küldjük az Eurovíziós Dalfesztiválra

ByeAlexet küldi ki Magyarország az Eurovíziós Dalfesztiválra Malmőbe májusban.

ByeAlex képviseli Magyarországot az 58. Eurovíziós Dalfesztiválon májusban a svédországi Malmőben. A Dal című showműsor döntőjében nyolc produkció küzdött a győzelemért.

A legvégső körben négy énekes: Kállay-Saunders András (46 pont), Radics Gigi (44 pont), Vastag Tamás (22 pont), és ByeAlex (16) szállt ringbe.

"Egyáltalán nem akartam nevezni erre a versenyre, zsigerből tiltakoztam ellene, tőlem távol állnak az ilyen tévés vetélkedők. A lemezkiadóm, a CLS Music menedzsmentje azonban beadta a dalt, ami egyáltalán nem olyan, amilyenek az eurovíziós számok lenni szoktak" - mondta ByeAlex korábban az MTI-nek.

Felidézte, hogy a Kedvesem című dal ötlete csaknem három évvel ezelőttre nyúlik vissza, de csak a versenyre lett belőle kerek egész. Eredetileg egy kísérletezős, popos számot írt, a szöveg egy életében megtörtént szituációról szól, abból az időből, amikor elhagyatottan élte mindennapjait.

"A végső változat valójában egy remix, amelyet az eredeti sávokra Zoohacker készített. A szám az ő felfogásában is megőrizte bájosságát, akárcsak a nemrég elkészült táncosnős klip" - jegyezte meg a 28 éves dalszerző-énekes. ByeAlexet az elődöntőből és a középdöntőből is a tévénézők szavazatai juttatták tovább. Mint az MTI-nek kifejtette, már dolgoznak a Kedvesem angol nyelvű változatán, bár legszívesebben magyarul énekelné el a számot Malmőben.

Az 58. Eurovíziós Dalfesztivál magyar versenyének végső szakaszába került harminc dalból három elődöntő és két középdöntő után alakult ki a nyolcas döntő mezőnye. A zsűri közülük választott ki négy dalt, végül pedig a tévénézők sms-szavazatai döntöttek a győztesről. Összesen több mint 244 ezer szavazat futott be a stúdióba.

A Dal szombati adásában látható dalok közül négyet a zsűri - Rúzsa Magdi énekesnő, Rákay Philip, az M1-M2 intendánsa, Rakonczai Viktor zeneszerző, producer, Walkó Csaba, a Compact Disco frontembere és Csiszár Jenő rádiós műsorvezető - juttatott a döntőbe. Így került a fináléba Kállay-Saunders András My Baby című dala (szerzők: Kállay-Saunders András, Burai Krisztián, Bodóczki Ernő, Leslie Tay, John Alexis és Pataki Tamás), Rácz Gergő előadásában a Csak állj mellém (Rácz Gergő, Geszti Péter), Vastag Tamástól a Holnaptól (Szabó Zé, Szente Vajk), illetve Radics Gigitől az Úgy fáj (Kelemen Huba, Jack D. Elliot, Skylar Thomson, Jánosi).

A közönség szavazataival lett döntős Cserpes Laura Élj pont úgy című dala (szerzők: Kolozsvári Tamás, Krajczár Péter, Tabár István), Keresztes Ildikótól a Nem akarok többé játszani (Köteles Leander, Deutsch Gábor, Tisza Gergely), Agárdi Szilvi és Pál Dénes duettje, a Szíveddel láss (Szabó Zé, Molnár Tamás), valamint ByeAlextől a Kedvesem (Márta Alex, Palásti Kovács Zoltán Zoohacker).

Az 58. Eurovíziós Dalfesztiválon, amelyet május 14. és 18. között Malmőben rendeznek, 39 ország képviselője fog indulni. A dalfesztivált idén azért rendezi Svédország, mert tavaly a bakui versenyen Loreen svéd énekesnő győzött Euphoria című dalával. A Compact Disco 2012-ben a 24. helyen végzett a Sound of Our Hearts című dallal. A fesztivált az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) 1956 óta rendezi meg, a Magyar Televízió kisebb-nagyobb megszakításokkal 1991 óta közvetíti a fesztivált.

Az Eurovíziós Dalfesztivál korábbi indulói közül többen világsztárrá váltak, köztük a svéd ABBA, a brit Cliff Richard, Olivia Newton-John vagy a Shadows, az izraeli Ofra Haza vagy az egykor svájci színekben induló kanadai Céline Dion.

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.