A családi kutyát T-Bone-nak hívják, pitbull, ki van kötve a viharban, egy közönséges rántott csirkecombbal pedig közönséges dolgokat művelnek. Csak 18 éven felülieknek.
A Gyilkos Joe-ban mindaz látható, ami Amerika minden államában tilos. Ezek közé tartozik a biztosítási csalás, a kábítószerrel való visszaélés bármely formája, a bérgyilkosságra való felkérés, valamint az abban való részvétel, továbbá akármi, amit a tinédzserekkel szemtől szembe, de leginkább hátulról meg lehet tenni. A kényelmetlen élethelyzetek megmutatása ugyanakkor egyáltalán nem tilos, más kérdés, hogy Hollywood jellemzően éppen ennek az ellenkezője bemutatásából él. A Gyilkos Joe 10 millió dollárba, a nagy filmek költségvetésének tizedébe került, a befektetés töredékét sem hozta vissza, és miután két éve készült, valószínűleg már nem is fogja.
„Te kis g_ci, kurvára kinyírlak” – mondja az egyik szereplő, ami nem számít ünnepi közlésnek, de egy csomó amerikai filmben elhangzik. Az ilyesmire a cenzúra bizottság tagjai fel sem emelik a fejüket, ettől még simán kaphat a film 12-es karikát. „Elkezdtem drogot árulni, ahhoz jobban értettem” – ez egy olyan mondás, amitől kezdve a Tarantinón és Harmony Korine-on edzett cenzorokat már nem is érdekli a film, ráütik a kiskorúak szülői felügyelet mellett bármikor megnézhetik plecsnit. „Letépem az arcodat, és azt fogom hordani.” Ennek a bejelentésnek Hannibal Lecter óta van értelme, a suttogva elmondott fenyegetés nem annyira ironikus kulturális ajánlatnak minősül, viszont meg lehet szokni. Ámde, ha a mondat a „Szopjad!” felszólítással folytatódik, ideje újra észnél lenni.
A Gyilkos Joe tele van szókimondó, megdöbbentő és felnőtteknek szánt közléssel. A csavar az egészben az, hogy ezek a párbeszédek fiatalkorú jelenlétében és olykor vele egyetértésben hangzanak el, jelezve a durva köznapiságot és azt a morális csődöt, amik akkor is jellemzővé váltak az emberi kapcsolatokra, ha erről valaki nem akar tudomást venni. A Gyilkos Joe fináléjában látható az utóbbi évek legzavaróbb szexuális gesztusa: ennek az üzenete természetesen nem az, hogy át kell gondolni, érdemes-e hazavinni vacsorára egy vödör rántott csirkecombot.
A film szereplői egy olyan városban élnek – külső Dallasban -, pontosabban egy lakókocsipark városban, ahol nem alakult túl jól az élet. Valami papundekli házban laknak, söröznek, füveznek, a tv-ben valami autós dolog megy, nyúzottak és ragadósak, a nők nem borotválják le a nemi szervüket eltakaró szőrt, házi készítésű ice teát isznak, ennyire futja. Az apának új felesége van meg egy fia, akinek elszámolási vitája támad egy nagy piros pick uppal járó emberrel, és van egy tinédzser lánya, Dottie, aki szűz, de van fantáziája a piszkos dolgokra.
A két gyerek édesanyjával egy csomagtartóban elhelyezkedve ismerkedhetünk meg, ahová azért került, mert 50 ezer dolláros életbiztosításának Dottie a kedvezményezettje. Számtalan filmet láthattunk már, amelyikben a kedvezményezettek siettetik a kötvény tulajdonosának a halálát, de ilyet és így még soha. A fiú és apja egy rendőrt, a bűn mindkét oldalán otthonosan mozgó Joe Coopert bíz meg a munkával. Joe vállalja a feladatot, ám miután nem tudják neki kifizetni az előleget, zálogba veszi és használni kezdi Dottie-t. A birtokba vétel ordenáré képben és még inkább hangban, a Joe-t játszó Matthew McConaughey pedig valószínűleg még soha nem volt ilyen jó, sőt az is lehet, soha többé nem lesz az.
A Gyilkos Joe az Egyesült Államokban 17-es korhatár karikát kapott, azt a feltűnő és üzletrontó minősítést, ami sok százezer érdeklődőt zár ki a mozilátogatásból, egyidejűleg arra inspirálja a csalódott és kíváncsi embereket, hogy otthonukba hazatérve letöltsenek egy kőkemény pornót. William Friedkin, ha nagyon odafigyel, veszélyes, felkavaró filmeket csinál. Ilyen volt két iskolateremtő munkája A francia kapcsolat és az éppen negyven éves Az ördögűző. Az előbbiért elnyerte a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat, ami hitelesíti azt, ha egy árucikket befogad a társadalom, az utóbbit izgatott és rettegő tömeg nézte végig, ami azt jelzi, a Joe-hoz és Dottie-éhez hasonló közös fantáziálgatás egyáltalán nem ritka. Az Élni és meghalni Los Angelesben volt Friedkin utolsó feltűnést keltő filmje, de miután megöregedett, cinikus és távolságtartó lett, még egyszer vette magának a bátorságot, hogy csináljon valamit, ami kényelmetlenséget okoz.
Gyilkos Joe
amerikai film
Rendező: William Friedkin
Főszereplők: Matthew McConaughey, Emile Hirsch, Juno Temple, Thomas Haden Church, Gina Gershon
hvg.hu-értékelés: 4/5
A Gyilkos Joe február 21-étől látható a mozikban.