2012. november. 13. 17:51 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 13. 17:24 Kult

Ebben a színházban volt először igazi villanyfény Európában

Nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepli megalakulásának 130. évfordulóját ezekben a napokban a brünni városi színház, Európa első, teljes mértékben villannyal megvilágított színháza. A morva város színházának utolsó kövét 1882. október végén helyezték el az épületen. A kő legértékesebb részét egy beépített Edison-izzó képezte, amikor akkor még nagyon ritka volt.

"A 19. század második felében a színház a műveltség és a kultúra legfontosabb jelképének számított. Miután a régi városi színház Brünnben 1870-ben leégett, ideiglenesen faépületet emeltek helyette, miközben megindult a gyűjtés egy új városi színház felépítésére" - mondta a kezdetekről Ales Filip cseh művészettörténész.

Az új színház felépítését Gustav Winterholler polgármester kezdeményezte. A munka 1881. július 18-án kezdődött, és 18 hónap múlva, 1882. október 31-én elkészült az új épület. A terveket Ferdinand Fellner és Herman Helmer készítette, míg az építési munkákat Josef Arnold és Josef Nebehosteny vezette.

Az új brünni színház terveit nagymértékben befolyásolta, hogy akkoriban több nagy európai színház - Párizsban, Bécsben és Prágában - is leégett. Emiatt megszigorították az osztrák építési törvényeket, a brünni városatyák pedig úgy döntöttek, hogy a színház teljes mértékben villanyvilágítású lesz, bár magában a városban akkoriban még nem volt bevezetve a villany. A színház villamosítását a párizsi Societé électrique Edison cég végezte el. A villanyvilágításnak és néhány más műszaki megoldásnak köszönhetően a brünni városi színház a korabeli Európa egyik legtöbbet csodált színházi épülete lett.

Az új teátrumban a helyi német színház kapott helyet, miután a város lakosságának többségét akkoriban még németek tették ki. Ez így is maradt egészen 1918-ig, Csehszlovákia megalakulásáig.

"Nehéz és bonyolult tárgyalások után akkor az a megállapodás született, hogy hétfőn és kedden a német, míg a hét többi napjain a helyi cseh színház fogja használni az épületet" – mesélte Ales Filip.

A második világháború után a csehországi németeket kitelepítették az országból, és a brünni színház 1945-ben teljes egészében cseh színházzá vált. A hatvanas évek közepe óta Mahen Színház néven ismert.