Kult Sz.V. 2012. július. 23. 11:16

A reklámipar sötét oldala: 17 Emmy-jelölés

A Mad Men (Reklámőrültek) kapta a legtöbb, összesen 17 Emmy-jelölést. A 60-as évek reklámvilágáról szóló sorozat már eddig is egy tucat Emmy- és Golden Globe-díjat söpört be, szeptemberben pedig rekord számú jelöléssel viheti el ismét az Emmy-díjat. A televíziózás eddigi történetének legtöbbet díjazott sorozatát itthon az alacsony nézettség miatt le kellett venni a műsorról.

A sorozat címét, a ’mad men’ kifejezést az 50-es évek végén a Madison Avenue-n dolgozó reklámigazgatók honosították meg. A Madison Avenue-i férfiakból jött a mad man rövidítés.
 
A Mad Men sorozat vizuálisan is korhűen mutatja be a 60-as évek felívelő amerikai reklámvilágát és a benne dolgozó, sűrű füstben lázasan agyaló kreatív szakemberek és ötleteiket lelkesen gépelő titkárnők mindennapjait. No meg persze a temérdek whisky, elegáns öltöny és méregdrága szivar mögött a magányos családi estéket, amikor az egész napos gyerekcipeléstől, mosástól, főzéstől megfáradt háztartásbeli feleség mégis csak erőt vesz magán és kivakolja magát estére menő férjének.

wikipedia.org

A Barbie babákéhoz hasonló ruhában és egy pohár bor társaságában szexuálisan kiéhezve várja férjét. A holt fáradtan és a titkárnőktől vagy egyéb szeretőktől napközben már kielégült férj nem látja meg feleségében a szinte reklámfilmhez illő tökélyt, aki csak neki alakítja a tökéletes Coca-cola címlaplányt. Az elé tett vacsorát estéről estére egyre unottabban piszkálgatja, már ha éppen nem alszik a sok munkára hivatkozva a szeretőjénél.

Az idegösszeomlás szélén álló asszonynak pedig nagylelkűen fizeti a pszichiátriai kezeléseit. Valahogy így fest a sorozatban bemutatott reklámipar sötétebb oldala. A nappalok viszont csupa csillogás a Madison Avenue-i Sterling Cooper reklámügynökségen. Kampányfilmet csinálnak Nixonnak  és happiness-szel adják el a Coca-colát. 

Az ember neme nagyjából eldöntötte, hogy mire jut a szakmán belül. Ha olyan szerencsés volt, hogy férfinak született, akkor akár a kreatív igazgatói posztig is vihette, mint Donald Draper, a sorozat főhőse. Nőként viszont már irodavezetőnek lenni is nagy szó volt. Igaz, hogy a sorozatban a legtöbb reklámügynökségen dolgozó nőnek élete álma vált valóra azzal, hogy feszes szoknyában és tűsarkú cipőben tipeghet egy sikeres férfi mögött.

A férfiak többsége ki is használta csinos titkárnőjét, nem így a sármos Donald Draper, akinek ügyféloldalon is akadt elegendő szeretője. Ő felismeri titkárnőjében az egyszerűsége és szolidsága mögött rejlő tehetséget és egyre felelőségteljesebb kreatív munkákat bíz rá. S bár nőként minden egyes ötletéért háromszor többet kell küzdenie, mint férfi társainak, kreativitásával és munkabírásával mégis rövid idő alatt kivívja férfi kollégái elismerését.

wikipedia.org

A Mad Men nemzetközi sikere valószínűleg pont abban rejlik, hogy nem csupán egy jó sorozatot látunk, hanem egy vizuálisan és történelmileg is hiteles korrajzot és sok tekintetben ma is érvényes társadalomkritikát. De vajon mi lehet az oka, hogy a sorozat megbukott Magyarországon?

A Mad Men az amerikai premier után egy évvel a Magyar Televízió is megvásárolta és 2008 szeptemberétől az m1 műsorára tűzte, az alacsony nézettség miatt azonban a második évad már csak az m2-n volt látható, a további évadok pedig már nem is kerültek adásba.

Az addict.blog.hu filmkritikusa szerint a magyar verzió kudarcát a rossz fordítás okozta, ami élvezhetetlenné tette a sorozatot.

A Mad Men-nek a drámai kategóriában öt produkcióval kell versenyeznie az Emmy-díjért: a Boardwalk Empire - Gengszterkorzó, a Totál szívás, a Downton Abbey, a Trónok harca, a Homeland. A vígjátéksorozat kategóriában is hat produkció versenyez összesen, itt az Agymenők, a Félig üres, a Csajok, a Modern család, A stúdió, illetve Az alelnök szállnak versenybe egymással az Emmy-díjért. Az díj-átadó gála szeptember 23-án lesz, amelyet itthon az HBO közvetít élőben.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.